Առաջնագիծ պետք է չլինի, պետք է լինի սահման եւ էդ սահմանին անցակետ կլինի․ կուզե՞ք շփվել՝ կշփվեք, չեք ուզի շփվել՝ ոչ էլ կշփվեք։  Այս մասին նախօրեին Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Էս պատմությունն ինչի՞ մասին է: Ինչ ասես ասում են իմ մասին, երեխեքիս մասին, կնգաս մասին, ծնողներիս մասին, տո նույնիսկ պապիս մասին: Ձեզ թվում է՝ ես արժանապատվություն չունե՞մ, կամ չեմ կարո՞ւմ հակադարձեմ:
Ոչ, ես հասկանում եմ, որ գալիս  էպահը, որ դու պետք է քեզ զոհաբերես հանուն քո հայրենիքի, հանուն քո երկրի։ Քո հարգանքն էլ զոհաբարես, անունդ, երեխեքիդ հոգեկան վիճակն էլ, ընտանիքիդ հանդարտությունն էլ զոհաբերես, ծնողներիդ բարի հիշատակն էլ զոհաբերես, պապիդ բարի հիշատակն էլ զոհաբերես, բայց պիտի իմանաս՝ ինչի համար ես անում․ ես գիտեմ, թե ինչի համար եմ անում, ես անում եմ, որ այս Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ պետություն»։
Փաշինյանը կրկին ցույց տվեց Հայաստանի քարտեզը, որից հետո ներկաներից մեկը հարցրեց. «Իսկ Արծվաշենը մեջն ա՞»: Փաշինյանը դրական պատասխան տվեց եւ ցույց տվեց նաեւ առանձին Արծվաշենի «քարտեզը»:
Նշենք, որ Փաշինյանն այս տարվա մեջ արդեն երկրորդ անգամ է գնում Տավուշի սահմանամերձ համայնքներ: Նախորդ հանդիպումը ոսկեպարցիների հետ  հարթ չի անցել։ Հանդիպման թեման եղել է Տավուշի 4 բնակավայրերն Ադրբեջանին հանձնելը, ինչին ոսկեպարցիները դեմ են արտահայտվել։ Փաշինյանը գյուղացիներին ասել է, որ այդ գյուղերը պետք է հանձնվեն, հակառակ դեպքում պատերազմ է սկսվելու։

Передовой быть не должно, должна быть граница, и на этой границе будет контрольно-пропускной пункт: хотите общаться - общайтесь, не хотите общаться - и не общайтесь. Об этом накануне на встрече с жителями села Беркабер Тавушской области заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«О чем это все? Болтают всякое обо мне, о моих детях, жене, о моих родителях и даже о моем дедушке. Вам кажется, у меня достоинства нет или я ответить не могу?
Нет, я понимаю, что наступает миг, когда ты должен пожертвовать собой ради своей Родины, ради своей страны. Пожертвуй и своим уважением, и своим именем, и психическим состоянием своих детей, и спокойствием своей семьи, и доброй памятью своих родителей, и доброй памятью своего деда, но ты должен знать, для чего ты это делаешь: я знаю, для чего я это делаю, я делаю, чтобы эта Республика Армения была независимым государством», - заявил Пашинян.
Пашинян снова показал карту Армении, после чего один из присутствующих спросил: «А Арцвашен там?». Пашинян дал положительный ответ и показал отдельно «карту» Арцвашена.
Отметим, что Пашинян уже второй раз в этом году отправляется в Воскепар. Предыдущая встреча с воскепарцами прошла не гладко. Темой встречи была передача Азербайджану 4 населенных пунктов Тавуша, против чего выступили жители Воскепара. Пашинян сказал сельским жителям, что эти деревни должны быть сданы, иначе начнется война.