ԼՂՀ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկը, որն ապրիլյան պատերազմում իրենց կյանքի գնով պահել են կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանը, շարքայիններ Ռոբերտ Աբաջյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանն ու Քյարամ Սլոյանը, ամբողջությամբ վերակահավորվել է:
NEWS.am-ի հետ զրույցում ներկայում դիրքը պահող զինծառայողները պատմեցին, որ քառօրյա պատերազմից հետո այս դիրքն ամբողջությամբ փոխվել է: Վերակահավորման աշխատանքները կատարում են ժամկետային զինծառայողներն ու սպաները:
«Պատերազմից հետո սկսել ենք ինժեներական աշխատանքները: Դիրքերն այնպես ենք կահավորում, որ մարտին միշտ պատրաստ լինենք եւ կարողանանք այնտեղից դիպուկ մարտ վարել»,- ասաց կապիտան Հովսեփյանը:
Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ վերակահավորվել ու վերազինման աշխատանքներ են իրականացվել շփման գծի բոլոր ուղղություններով տեղակայված մարտական դիրքերում՝ հատկապես այն դիրքերում, որոնք տուժել են ապրիլյան պատերազմի օրերին։
Աշխատանքներն իրականացվել են ապրիլյան պատերազմից հետո կառավարության հատուկ հաշվեհամարին եւ բարեգործական այլ ծրագրերի միջոցներով հանգանակված գումարներով: Հուլիսի 1-ի դրությամբ՝ կառավարության հատուկ հաշվեհամարին է փոխանցվել 4 մլրդ 562 մլն 175 հազար 600 դրամ: Ըստ Կառավարության տրամադրած պաշտոնական տեղեկատվության՝ ապրիլի 4-ից մինչև հուլիսի 1-ը հավաքագրված գումարներից տարբեր նշանակության ծախսեր են կատարվել, որոնք ներառել են հետևյալ ընդհանրական տողերը՝ փոխանցում ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությանը՝ 597 մլն 826 հազար դրամ, ռազմական նշանակության տեխնիկայի և սարքավորումների ձեռքբերում՝ 736 մլն 529 հազար 100 դրամ, ինժեներական աշխատանքների կատարում՝ 356 մլն 452 հազար 800 դրամ, ՊԲ կարիքների համար ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի և կապի ծառայությունների ու կապիտալ ծախսերի իրականացում՝ 198 մլն 859 հազար 700 դրամ, զորակոչված քաղաքացիներին և կամավորականներին դրամական աջակցության տրամադրում՝ 532 մլն 372 հազար 100 դրամ:
Ե՞րբ կավարտվեն մարտական դիրքերի ամբողջական վերակահավորման աշխատանքները: Արդյոք հավաքված գումարը բավարա՞ր է ամբողջական վերազինման համար: Ինչո՞ւ այդ ամենը չի արվել ապրիլի 1-ից առաջ: Այս հարցերը դեռ մնում են անպատասխան հասարակության համար: Պաշտոնական պատասխաններ ստանալու նպատակով հարցում էինք ուղարկվել Արցախի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայություն, որտեղից այդպես էլ մեր հարցմանը չպատասխանեցին:

В Нагорно-Карабахской Республике проводятся работы по перевооружению и модернизации боевых позиций.
С проводимыми работами корреспонденты Новости Армении – NEWS.am ознакомились на примере одной из позиций, расположенных в  направлении Мартакерта НКР, которую ценой своей жизни во время апрельской войны защитили капитан Арменак Урфанян, рядовые Роберт Абаджян, Андраник Зограбян и Кярам Слоян. Военнослужащие, защищающие эту позицию сейчас, рассказали о том, что данная  позиция после апрельских военных действий полностью изменилась. Работы проводят солдаты-срочники и офицеры.
«После войны начали инженерные работы. Мы позиции модернизируем так, чтобы быть всегда готовыми к бою и вести оттуда точный огонь»,- сказал капитан Овсепян.
Согласно официальной информации,  проведены работы по перевооружению и модернизации боевых позиций, расположенных по всему периметру линии соприкосновения.
Работы проведены на средства, собранные на специальный номер счета Правительства, открытый после апрельских военных действий, и других благотворительных  программ. По положению на 1 июля  на специальный номер счета Правительства была перечислена сумма в размере 4 млрд. 562 млн. 175 тыс. 600 драмов. Согласно официальной информации Правительства, с 4-го апреля по 1-го июля из этих средств  были  проведены расходы различного назначения: 597 млн. 826 тыс. драмов было перечислено МО НКР, на  приобретение военной техники и оборудования было выделено 736 млн. 529 тыс. 100 драмов, на инженерные работы - 356 млн. 452 тыс. 800 драмов, на потребности Армии обороны по вопросам инфраструктур, транспорта, служб связи и  капитальных расходов было выделено  198 млн. 859 тыс. 700 драмов, на содействия же призывников и добровольцев - 532 млн. 372 тыс.100 драмов.
Когда полностью завершатся работы по модернизации боевых позиций? Хватит ли собранных денег для этого? Почему все это не было сделано до 1 апреля? Все эти вопросы общественности пока остаются без ответа. С целью получения официальных ответов на волнующие вопросы нами был направлен запрос в пресс-службу АО Карабаха, откуда нам так никто и не ответил.