Երիտթուրքերի կողմից նախապես կազմակերպված, համակարգված ու կյանքի կոչված Հայոց ցեղասպանությունը, ըստ  Եվրոպական խորհրդարանի Կիպրոսը ներկայացնող պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսի, մարդկության ամենասարսափելի վայրագություններից է, որի ընթացքում 1․5 միլիոն մարդ բնաջնջվեց ամենադաժան ձեւով՝ այդ թվում երիտասարդներ, ծերեր, կանայք ու երեխաներ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մավրիդեսն ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի հստակ դիրքորոշումը Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ եւ վերահաստատել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, պատմական ճշմարտությունն ու արդարությունը, ինչպես նաեւ հայ ժողովրդի պայքարը պաշտպանելու իր պատրաստակամությունը։
«Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը մարդկության դեմ կատարվող հանցագործության ընդլայնումն է և, միևնույն ժամանակ, պաշտոնական քաղաքականություն, որը ապագայում նման հանցագործությունների կրկնության համար սերմ է։ Դեռևս վերջերս մենք ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայերի էթնիկ զտումներին, ինչին հաջորդել է այնտեղ գտնվող ցանկացած քրիստոնեական և հայկական ժառանգության մշակութային ցեղասպանությունը։ Հետեւաբար, Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն պետք է քննարկվի որպես պատմական հիշողության իրադարձություն, այլ որպես դաս ներկայի ու ապագայի համար», - ասել է եվրախորհրդարանական Կոստաս Մավրիդեսը՝ հավելելով, որ հարցը միայն Ցեղասպանությունը իրադարձությունից հետո դատապարտելը չէ, այլ անել անհրաժեշտ ամեն ինչ դրա կրկնությունը  կանխելու համար։

The Armenian Genocide perpetrated with an organized and systematic plan by the Young Turks is one of the most heinous atrocities of humanity, when one and a half million people were exterminated in a hideous way, among them, young, old, women and children, said the Member of the European Parliament representing Cyprus, Costas Mavrides.
In an interview with Armenpress, Mavrides highlighted European Parliament’s strong position regarding Armenian Genocide, and reaffirmed his commitment to defend the historical truth and justice for the victims as well as the struggle of the Armenian people.
"The institutional denial of Armenian Genocide still today in Turkey, is an extension of the original crime against humanity and, at the same time, an official policy that carries the seed for the repetition of such crimes in the future. Still recently, we have witnessed the ethnic cleansing of the Armenian indigenous inhabitants in Nagorno-Karabakh by Azerbaijan, with the support of Turkey, followed by a cultural genocide of any Christian and Armenian heritage in the area.
Therefore, the Armenian Genocide should not only be discussed as an event of historical memory, but as a lesson for the present and the future. Because the question is not to condemn a genocide or similar crimes after the fact, but how to act to prevent them from being committed,’’ Mavrides said.