Չիլիի Խորհրդարանի ստորին՝ Ներկայացուցիչների պալատը ցեղասպանություն է ճանաչել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները։
Հարավամերիկյան երկրի խորհրդարանում նախօրեին ընդունված բանաձևի դեմ Թուրքիան այսօր բողոքել է՝ հայտարարելով, թե այն «ուժ չունի»։
«Խորհրդարաններն իրավասու չեն մեկնաբանելու պատմության մեջ տեղի ունեցած իրադարձությունները և դրանց վերաբերյալ դատողություններ անել», - Anadolu գործակալության փոխանցմամբ` հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարարությունը, պնդելով, թե բանաձևը նաև հակասում է ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի 1948 թվականի կոնվենցիային։
Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի մեկնաբանության՝ ցեղասպանության հանցագործությունը կարող է դիտարկվել միայն կոմպետենտ դատարանի կողմից։
Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ...

Накануне нижняя палата парламента Чили - Палата представителей - признала события, произошедшие в Османской империи в 1915 году, геноцидом.
Сегодня в ответ МИД Турции выразило протест, заявив, что данная резолюция «не имеет никакой силы».
«Парламенты не наделены полномочиями интерпретировать имевшие место в истории события и выносить суждения по ним», - заявило Министерство иностранных дел Турции, передает агентство Anadolu.
Ведомство также отметило, что данная резолюция противоречит Конвенции ООН 1948 года о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Согласно интерпретации МИД Турции, преступление геноцида может рассматриваться исключительно компетентным судом.