ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Ուղերձում ասվում է. «20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության իրագործած Հայոց ցեղասպանությունը տեղի ունեցավ առաջադեմ մարդկության աչքի առջև, քաղաքակիրթ պետությունների անտարբերության, լռության և անգործության պայմաններում: Բռնի տեղահանվեց, հայրենազրկման, զանգվածային կոտորածների ենթարկվեց մեկուկես միլիոն հայ, ոչնչացվեց հազարամյակներով ստեղծված հայկական ժառանգության զգալի մասը: Թուրքիան, չնայած ակնհայտ բազմաթիվ փաստերին, ականատեսների վկայություններին, մինչ այժմ ժխտում է ավելի քան մեկ դար առաջ տեղի ունեցած այդ ծանրագույն հանցագործությունը:
Անցյալ դարասկզբի առաջին և անպատիժ ցեղասպանությունն այդպիսով ծնեց մարդկության դեմ ուղղված հետագա նոր հանցագործություններ. աշխարհի այլ ժողովուրդների նկատմամբ էթնիկ զտումների, այլատյացության ու ցեղասպանության դեպքերը, ցավոք, այլևս իրողություն են:
Ընդամենը ամիսներ առաջ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի և նրան անթաքույց, ամեն կերպ սատարող Թուրքիայի ջանքերով հազարամյակների իր բնօրրանից բռնի տեղահանվեց 140 հազարից ավելի հայ, նրանցից ոմանք ճանապարհին անմարդկային պայմաններում մահացան քաղցած, հիվանդ, ուժասպառ ու հուսահատ: Բռնագաղթից առաջ արցախահայությունը շուրջ մեկ տարի պատերազմի ամենօրյա սպառնալիքի պայմաններում դիմակայեց համատարած շրջափակման, հումանիտար ճգնաժամի դաժան պայմաններին: Օսմանյան կայսրության օրինակով Ադրբեջանն այսօր Արցախում անպատիժ ոչնչացնում է հայկական հետքը՝ հազարամյակների պատմամշակութային ժառանգությունը:
Այլատյացությունը պետական քաղաքականություն դարձրած Ադրբեջանը և Թուրքիան, որ իրենց կոչում են մեկ ազգ՝ երկու պետություն, այժմ էլ խաղաղասիրական կեղծ թեզերով փորձում են բթացնել միջազգային հանրության զգոնությունը և ավարտին հասցնել անցյալ դարասկզբին սկսած հանցագործությունը՝ հանուն պանթյուրքիզմի իրենց վաղեմի ծրագրի:
Խաղաղություն չի´ կարող լինել պարտադրված նվաստացուցիչ պայմաններով: Դա ավելի շուտ հպատակեցման, ոչ թե խաղաղության ճանապարհ է:
Պատերազմի սպառնալիքով ու զանազան ճնշումներով Հայաստանի ներկայիս կառավարիչներին դարձնելով իրենց կամակատարը՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձում են օր առաջ ստանալ իրենց երազածը՝ ի հաշիվ հայ ժողովրդի և Հայաստանի: Արցախն ապօրինաբար ճանաչելով Ադրբեջանի մաս՝ Հայաստանի կառավարիչներն այժմ էլ փորձում են մոռացության մատնել Հայոց ցեղասպանությունը, հայ ժողովրդի պայքարը պատմական արդարության, սեփական իրավունքների վերականգնման համար որակում որպես սպառնալիք պետությանը: Դա կարող է սպառնալիք լինել միայն իրենց աթոռի կորստյան, բայց ոչ երբեք պետության համար:
Մենք այսօր ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն սրբադասված նահատակների հիշատակը և պահանջում Հայաստանի Հանրապետության կառավարիչներից՝ պետության օրակարգում պահել հայ ժողովրդի միասնական կամքն արտահայտող՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը:
Հայոց ցեղասպանության հարցը սակարկման ենթակա չէ, ո՛չ միջազգային հարթակներում, ո՛չ էլ առավել ևս Հայաստանի ներսում:
Միայն օր առաջ համազգային ընդվզումով կապիտուլյանտ իշխանազավթներին հեռացնելը կարող է կանխել պետականության կործանումը:

В послание третьего президента Армении  Сержа Саргсяна по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян отмечается: «Геноцид армян, совершённый в начале 20-го века в Османской империи, произошёл на глазах у прогрессивного человечества в условиях безразличия, молчания и бездействия цивилизованных государств. Полтора миллиона армян были насильственно депортированы, лишены родины, подвергнуты массовой резне, была уничтожена значительная часть создаваемого тысячелетиями армянского наследия.
Несмотря на многочисленные вопиющие факты и свидетельства очевидцев, Турция до сих пор отрицает произошедшее более века назад тяжелейшее преступление.
Первый в 20 веке геноцид, оставшись безнаказанным, породил в дальнейшем новые преступления против человечества: этнические чистки, ксенофобия и геноцид в отношении других народов мира, к сожалению, стали сегодня реальностью.
Всего несколько месяцев назад, в сентябре 2023 года, усилиями Азербайджана и всячески открыто поддерживающей его Турции более 140 тысяч армян были насильственно депортированы со своей родины, где проживали тысячелетиями. Некоторые из них скончались по дороге от бесчеловечных условий - голода, болезней, отчаяния и безнадёжности.
До насильственного выселения армяне Арцаха почти год, находясь под ежедневной угрозой войны, противостояли жестоким реалиям тотальной блокады и гуманитарной катастрофы. По примеру Османской империи, Азербайджан сегодня так же безнаказанно уничтожает армянские следы в Арцахе – культурно-историческое наследие тысячелетий.
Называющие себя «одна нация – два государства Азербайджан и Турция возвели ксенофобию в ранг государственной политики. Фальшивыми миролюбивыми тезисами они пытаются притупить бдительность международного сообщества с целью довести до завершения начатое в начале прошлого века преступление во имя своего давнего проекта - пантюркизма.
Мир невозможен в навязанных, унизительных условиях. Это, скорее, путь подчинения, но не мира.
Угрожая войной и различными способами давления, превратив нынешних управленцев Армении в своих приспешников, Турция и Азербайджан стараются по возможности быстро получить желаемое за счёт армянского народа и Армении. Незаконно признав Арцах частью Азербайджана, управленцы Армении сейчас пытаются обречь на забвение Геноцид армян, характеризуя борьбу армянского народа за историческую справедливость и восстановление собственных прав как угрозу государству. Это может быть угрозой только в плане потери ими своих кресел, но никогда - государству.
Сегодня мы чтим память полутора миллионов причисленных к лику святых жертв Геноцида армян и требуем от управленцев Республики Армения обеспечить наличие в государственной повестке Всеармянской Декларации к 100-летию Геноцида армян, выражающей единую волю армянского народа.
Вопрос Геноцида армян не подлежит торгу ни на международных площадках, ни, тем более, внутри Армении.
Только скорейшее устранение захвативших власть капитулянтов посредством общенационального восстания может предотвратить крах армянской государственности».