Ջ. Կ. Ռոուլինգի «Հարի Փոթերը և կախարդական քարը» վեպը 1997 թվականին համաշխարհային ֆենոմենի սկիզբ է դրել: Ըստ CNN-ի՝ այժմ վաճառքի է հանվել գրքի առաջին հրատարակության բնօրինակ նկարազարդումը:
Sotheby's աճուրդի տան տվյալներով՝ սպասվում է, որ հաջորդ ամիս աճուրդում այն ​​կվաճառվի 600 հազար  դոլարով, ինչը Հարրի Փոթերին առնչվող իրերի համար երբևէ սահմանված ամենաբարձր նախավաճառքի գիննն է:
Գրքի շապիկի ջրաներկ նկարի հեղինակը նկարազարդող Թոմաս Թեյլորն է։ Նկարում պատկերված է երիտասարդ հրաշագործ Հարրի Փոթերը՝ իր մուգ շագանակագույն մազերով, կլոր ակնոցով և կայծակի սպիով, որն ուր որ է՝ նստելու է Հոգվարթս ճեպընթաց գնացքը՝ Հոգվարթսի կախարդության և հրաշագործության դպրոց իր առաջին ճանապարհորդության համար:
Թեյլորի շապիկն օգտագործվել է գրքի մի քանի թարգմանված վարկածների համար։ Սակայն այն չի օգտագործվել գրքի՝ «Հարի Փոթերը և փիլիսոփայական քարը» վերնագրով լույս տեսած ամերիկյան հրատարակության համար:

Роман Джоан Роулинг «Гарри Поттер и философский камень», вышедший в 1997 году, положил начало всемирному феномену. Теперь в продажу поступила оригинальная иллюстрация к первому изданию книги, передает CNN.
По данным аукционного дома Sotheby's, ожидается, что на аукционе в следующем месяце он будет продан за 600 000 долларов, что является самой высокой предпродажной стоимостью, когда-либо установленной для предметов, связанных с Гарри Поттером.
_.jpg (30 KB)
Акварельная обложка была создана автором и иллюстратором Томасом Тейлором.
На ней изображен юный волшебник Гарри Поттер - с его неповторимыми темно-каштановыми волосами, круглыми очками и шрамом в виде молнии - готовый сесть на поезд «Хогвартс-экспресс», чтобы отправиться в свое первое путешествие в школу чародейства и волшебства Хогвартс.
По словам представителей аукционного дома, обложка Тейлора использовалась для нескольких переведенных версий книги. Однако она не использовалась для американского издания книги, которое вышло под названием «Гарри Поттер и философский камень».