Ջ. Կ. Ռոուլինգի «Հարի Փոթերը և կախարդական քարը» վեպը 1997 թվականին համաշխարհային ֆենոմենի սկիզբ է դրել: Ըստ CNN-ի՝ այժմ վաճառքի է հանվել գրքի առաջին հրատարակության բնօրինակ նկարազարդումը:
Sotheby's աճուրդի տան տվյալներով՝ սպասվում է, որ հաջորդ ամիս աճուրդում այն ​​կվաճառվի 600 հազար  դոլարով, ինչը Հարրի Փոթերին առնչվող իրերի համար երբևէ սահմանված ամենաբարձր նախավաճառքի գիննն է:
Գրքի շապիկի ջրաներկ նկարի հեղինակը նկարազարդող Թոմաս Թեյլորն է։ Նկարում պատկերված է երիտասարդ հրաշագործ Հարրի Փոթերը՝ իր մուգ շագանակագույն մազերով, կլոր ակնոցով և կայծակի սպիով, որն ուր որ է՝ նստելու է Հոգվարթս ճեպընթաց գնացքը՝ Հոգվարթսի կախարդության և հրաշագործության դպրոց իր առաջին ճանապարհորդության համար:
Թեյլորի շապիկն օգտագործվել է գրքի մի քանի թարգմանված վարկածների համար։ Սակայն այն չի օգտագործվել գրքի՝ «Հարի Փոթերը և փիլիսոփայական քարը» վերնագրով լույս տեսած ամերիկյան հրատարակության համար:

J.K. Rowling’s 1997 novel “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” was the beginning of what would become a worldwide phenomenon. Now, the original illustration for the first edition of the book is going on sale, CNN reported.
Expected to sell for up to $600,000 at auction next month, it is the highest presale value ever placed on a Harry Potter-related item, according to auction house Sotheby’s.
The watercolor cover art was created by author and illustrator Thomas Taylor.
The image features young wizard Harry Potter—with his unmistakable dark, brown hair, round glasses and lightning bolt scar—ready to board the Hogwarts Express train for his first trip to the Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry.
Taylor’s cover was used for several translated versions of the book, the auction house said. However, it was not used for the US edition of the book, which was released with the title “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone.”