Վաշինգտոնի Լսողության կորստի կենտրոնի ամերիկացի գիտնականները բացատրել են տարօրինակ և հաճախ վախեցնող երևույթը, երբ մարդիկ անտառում լսում են, թե ինչպես է ինչ-որ մեկը կանչում իրենց անունը, թեև շրջապատում ոչ ոք չկա: Այս մասին հայտնում է Live Science պորտալը։
Հետազոտողների կարծիքով՝ նման դեպքերը հաճախ ուրվականների և այլ աշխարհիկ ուժերի մասին պատմություններ են ծնում։ Սակայն այս երեւույթը կապված չէ միստիցիզմի հետ եւ պարեյդոլիայի լսողական ենթատիպ է։
Պարեյդոլիան ընկալման պատրանքի տեսակ է: Սովորաբար մարդիկ հանդիպում են դրա օպտիկական տարբերակին, օրինակ, երբ տեսնում են դեմքեր և այլ ճանաչելի պատկերներ անշունչ առարկաներում։
Լսողական պարեյդոլիան չի համարվում լսողական հալյուցինացիայի տեսակ, որն առաջանում է, երբ մարդը լսում է իրականում գոյություն չունեցող ձայներ և որոնք հայտնվում են առանց որևէ արտաքին խթանի, օրինակ՝ սպիտակ աղմուկի։
Լսողական պարեյդոլիայում ձայները, որոնք մարդը լսում է, առաջանում են ուղեղի կողմից անտառային թավուտից կամ այլ աղբյուրից եկող իրական աղմուկի սխալ ընկալման պատճառով:
Գիտնականները նշել են, որ այս գործընթացը կապված է ուղեղի մշտական ​​աշխատանքի հետ՝ մեզ շրջապատող աշխարհում օրինաչափություններ որոնելու և ընկալելու համար: Նման դեպքերում ուղեղն օգտագործում է կոնտրաստի ձեռքբերման վերահսկողություն կոչվող կարողությունը՝ հարմարեցնելով բջիջների զգայունությունը մուտքային լսողական և տեսողական տեղեկատվությանը:
Մասնագետները հավելել են, որ ձայներ և այլ ձայներ լսելը լիակատար լռության մեջ լուրջ ախտանիշ է, որի համար պետք է դիմել մասնագետի օգնությանը։

Американские ученые из Центра помощи при потере слуха в Вашингтоне объяснили странное и нередко пугающее явление, когда люди в лесу слышат, как кто-то зовет их по имени, хотя вокруг никого нет. Об этом сообщает портал Live Science.
По словам исследователей, подобные случаи нередко порождают истории о призраках и других потусторонних силах. Однако данный феномен не имеет отношения к мистике и представляет собой слуховой подтип парейдолии.
Парейдолия представляет собой вид иллюзии восприятия. Обычно люди сталкиваются с ее оптическим вариантом, например, когда видят лица и другие узнаваемые образы в неодушевленных предметах.
Слуховая парейдолия не считается разновидностью слуховой галлюцинации, которая возникает, когда человек слышит звуки, которых не существует в реальности и которые появляются без какого-либо внешнего раздражителя, например белого шума.
При слуховой парейдолии звуки, которые слышит человек, возникают из-за неправильного восприятия мозгом реального шума, исходящего из лесной чащи или другого источника.
«Представьте, что ваш мозг имеет большую базу данных шаблонов. Все слова, которые вы знаете и которые вы когда-либо слышали в своей жизни, находятся там. Он выбирает то, что, по его мнению, кажется лучшим шаблоном. Но этот шаблон может быть ошибочным», — объяснил аудиолог Нил Бауман.
Ученые отметили, что этот процесс связан с постоянной работой мозга по поиску и осмыслению закономерностей в окружающем мире. В подобных случаях мозг использует способность под названием контроль усиления контраста, адаптируя чувствительность клеток к входящей слуховой и визуальной информации.
Специалисты добавили, что слышать голоса и другие звуки в полной тишине — серьезный симптом, с которым следует обратиться к специалистам за помощью.