Պայքարը վճռական է, որովհետեւ սա միայն պայքար չէ Տավուշի համար, սա պայքար է՝ պետության համար, օետականության, ինքնության եւ արժանապտվության համար, սա առաքելություն է, բայց ամենակարեւորը սա խաղաղ գործընթաց է օրենքի շրջանակում: Այս մասին ասել է քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանը, որը օրեր առաջ ձերբակալվել էր, նախօրեին ազատ արձակվել եւ կրկին ԿԻրանց վերադարձել:
Պետրոսյանը նշեց, որ իշխանությունը անընդհատ փորձում է իրենց այլ դաշտ տանել, սակայն դա նրանց չի հաջողվի, քանի որ ակցիաները խաղաղ բնույթ են կրում: Քաղաքագետը նշում է, որ գործընթացը սկսվել է, այն կասեցնել չի լինի, քանի որ այն ցանցային բնույթ է կրում:
«Յուրաքանչյուրիցս է կախված, թե ինչ արդյունքի կհասնենք: Պայքարի կնիքը դրվելու է Երեւանում, բայց ալիքը գնալու է Տավուշից»,-ասել է նա:

Борьба решающая, потому что это не только борьба за Тавуш, это борьба за государство, за государственность, идентичность и достоинство, это миссия, но самое главное, это мирный процесс в рамках закона. Об этом заявил политолог Сурен Петросян, который был задержан несколько дней назад, освобожден накануне и снова вернулся в село Киранц.
Петросян отметил, что власть постоянно пытается вывести их в другое поле, но это им не удастся, поскольку действия носят мирный характер. Политолог отметил, что процесс начался, его не остановить, поскольку он имеет сетевой характер.
«От каждого из нас зависит, какого результата мы добьемся. Печать борьбы будет заложена в Ереване, но волна пойдет из Тавуша», - сказал он.