Թուրքիայի առևտրի նախարարության ղեկավար Օմեր Բոլաթը հաստատել է, որ իր երկրի առևտուրն Իսրայելի հետ ամբողջությամբ դադարեցվել է մայիսի 2-ից։
«Մայիսի 2-ից Իսրայելի հետ արտահանման-ներմուծման գործողություններն ամբողջությամբ դադարեցվել են։ Մեր դիրքորոշումն այս հարցում պարզ է և հայտնի։ Առևտուրը դադարեցնելու որոշումը կայացվել է Գազայում հրադադար ապահովելու՝ Իսրայելի մերժման պատճառով»,- A-para հեռուստաալիքի եթերում ասել է նախարարը։
Բոլաթն ավելի վաղ ասել էր, որ Իսրայելի հետ առևտուրը դադարեցնելու՝ թուրքական կառավարության որոշումը ուժի մեջ կմնա այնքան ժամանակ, մինչև Իսրայելը չդադարեցնի հարձակումները Գազայի վրա, չապահովի մշտական ​​հրադադար և ապահովի մարդասիրական օգնության անխափան առաքումը պաղեստինյան անկլավ։
Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան անցյալ տարվա հոկտեմբերին՝ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման ֆոնին։ Կողմերը բազմիցս փոխանակվել են կոշտ մեղադրանքներով։ Ապրիլի 9-ին Թուրքիայի առևտրի նախարարությունը սահմանափակումներ է մտցրել Իսրայելի հետ 54 տեսակի ապրանքների, այդ թվում՝ շինանյութերի, արդյունաբերական սարքավորումների և մետաղագործական ապրանքների առևտրի համար։ Մայիսի 2-ին նախարարությունը հայտարարեց Իսրայելի հետ արտահանման-ներմուծման գործարքների ամբողջական դադարեցման մասին, որի տարեկան ծավալը կազմել է մոտ 9,5 մլրդ դոլար։

Глава Минторга Турции Омер Болат подтвердил, что торговля его страны с Израилем полностью прекращена со 2 мая.
«Экспортно-импортные операции с Израилем полностью прекращены со 2 мая. Наша позиция в это вопросе является четкой и известной. Решение о прекращении торговли принято из-за отказа Израиля обеспечить прекращение огня в Газе», - сказал министр в эфире телеканала A-para.
Ранее Болат говорил, что решение турецкого правительства по прекращению торговли с Израилем будет действовать до тех пор, пока Израиль не прекратит атаки на Газу, не обеспечит постоянное прекращения огня и не обеспечит бесперебойную доставку гуманитарной помощи в палестинский анклав.
Отношения Израиля и Турции резко ухудшились на фоне обострения палестино-израильского конфликта в октябре прошлого года. Стороны неоднократно обменивались резкими обвинениями. 9 апреля Минторг Турции ввел ограничения на торговлю с Израилем для 54 видов товаров, в том числе стройматериалов, промышленной техники, металлургической продукции. 2 мая министерство объявило о полном прекращении экспортно-импортных операций с Израилем, объем которых в год составлял порядка $9,5 млрд.