Համեմատաբար ոչ մեծ ժամանակահատվածում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) կայացել է որպես հեղինակավոր բազմապրոֆիլ կառույց, որն արդյունավետորեն լուծում է իր վրա դրված խնդիրներն իր պատասխանատվության գոտում։ Այս մասին նշվել է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունում՝ պայմանագրի ստորագրման 32-ամյակի առիթով։
Գերատեսչությունում հայտնել են, որ փաստաթուղթը կարեւոր կայունացնող դեր է խաղացել հետխորհրդային տարածքում բուռն աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների պայմաններում եւ ցայսօր մասնակից պետությունների անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման առանցքային բաղադրիչն է։
«ՀԱՊԿ-ը նպատակ ունի ընդլայնել արտաքին կապերը, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններում միավորել երրորդ երկրներին եւ միջազգային կազմակերպություններին, որոնք գործում են անվտանգության ոլորտում, այդ թվում դիտորդների եւ գործընկերների կարգավիճակով»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Գերատեսչությունում ավելացրել են, որ ՀԱՊԿ շրջանակում դաշնակցային փոխգործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները, նրա հնարավորությունների բարձրացումը եւ անդամ պետությունների անվտանգության մարտահրավերների եւ սպառնալիքների չեզոքացման միջոցները նախատեսվում է քննարկել պաշտպանության նախարարների խորհրդի, ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի եւ արտգործնախարարների խորհրդի՝ 2024թ. մայիս-հունիսին Ղազախստանում կայանալիք նիստի ընթացքում։
Կառույցի անդամ պետությունները, առաջնորդվելով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության ռազմավարությամբ մինչեւ 2025թ. շրջանի համար, հետեւողականորեն ընդլայնում են դաշնակցային փոխգործակցությունը, նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։ Դաշնակիցները հատուկ ուշադրություն են նվիրում կազմակերպության ուժային պոտենցիալի ամրացման, մարտական պատրաստվածության հարցերին եւ ՀԱՊԿ Հավաքական ուժերի զորակազմերի գործողությունների համակարգմանը։ Ըստ ՀԱՊԿ խաղաղարար բաղադրիչի զարգացման՝ ձեւավորվում են անհրաժեշտ պայմաններ, որպեսզի կազմակերպությունն ընդգրկվի ՄԱԿ խաղաղարար գործողություններում։
Հայաստանի մասնակցության սառեցումը կնշանակի թուլացնել ՀԱՊԿ-ի դիրքերը Հարավային Կովկասում. Գրիզլով
Իմ կարծիքով, հիմնական հարցը լինելու է այն, թե այս պայմաններում ինչպես կառուցել հենց Հայաստանի քաղաքականությունը...
ՀԱՊԿ երկրների ՊՆ նախարարները փաստաթղթեր են ստորագրել զորքերն առաջադեմ սպառազինությամբ զինելու մասին
Վերանայվել և ստորագրվել են փաստաթղթեր...
Ալմաթիում մեկնարկել է ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը՝ առանց Հայաստանի մասնակցության
Հայաստանը չի մասնակցում խորհրդի նիստին, սակայն դեմ չէ, որ Ալմաթիում սահմանափակ ձևաչափով որոշումներ կայացվեն...
Փաշինյանին չեմ լսել. ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը` ՀԱՊԿ 2 պետության ՀՀ-ի դեմ պատերազմ նախապատրաստելու մասին
Սահմանապահ զորքերը տեղակայման փուլում են, դուք տեսնում եք...
Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ ֆինանսավորման դադարեցումը ողբերգություն չէ. ՌԴ ԱԳՆ
Գերատեսչության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Պանկինը նշել է, որ կազմակերպությունը շարունակում է աշխատանքը...

За сравнительно небольшой период Организация Договора о коллективной безопасности утвердилась в качестве авторитетной многопрофильной структуры, эффективно решающей возложенные задачи в зоне своей ответственности. Об этом говорится в заявлении МИД России, приуроченном к 32-летию подписания Договора.
В ведомстве заявили, что документ сыграл важную стабилизирующую роль в условиях бурных геополитических изменений на постсоветском пространстве и по сей день является ключевым элементом обеспечения безопасности участвующих в нем государств, поддержания мира и стабильности в регионе.
«ОДКБ ориентирована на расширение своих внешних связей, подключение к работе по направлениям, представляющим взаимный интерес, третьих стран и международных организаций, действующих в сфере безопасности, в том числе в статусе наблюдателей и партнеров Организации», - отметили в МИД РФ.
В ведомстве добавили, что перспективы дальнейшего развития многопланового союзнического взаимодействия в рамках ОДКБ, повышение ее возможностей и меры по нейтрализации вызовов и угроз безопасности государств-членов планируется обсудить в ходе предстоящих в мае-июне 2024 года в Казахстане заседаний совета министров обороны, комитета секретарей совбезов и совета министров иностранных дел стран - участниц ОДКБ.
Государства - участники структуры, руководствуясь Стратегией коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года, последовательно расширяют союзническое взаимодействие, указали в российском дипведомстве. Союзники уделяют особое внимание вопросам упрочения силового потенциала организации, повышения боевой выучки и слаженности действий контингентов Коллективных сил ОДКБ. Также по мере развития миротворческого компонента ОДКБ формируются необходимые условия для подключения Организации к операциям ООН в пользу мира.
Грызлов: Замораживание участия Армении будет означать ослабление позиций ОДКБ на Южном Кавказе
Главный вопрос будет заключаться в том, как в этих условиях выстраивать политику самой Армении…
Министры обороны стран ОДКБ подписали документы по оснащению войск передовым вооружением
Были рассмотрены и подписаны документы, касающиеся оснащения компонентов войск…
В Алма-Ате без участия Армении началось заседание министров обороны ОДКБ
Мероприятие проводится в рамках председательства Казахстана в ОДКБ…
Замдиректора СНБ не слышал заявление Никола Пашиняна об участии двоих членов ОДКБ в подготовке войны против Армении