Այսօր նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ոչ մի կետ չի գործում: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 7-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, որ այդ հայտարարության 9-րդ կետը Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ կապի մասին է. ոչ դրա մասին չէ: Այդ կետը տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին է, այդ ապաշրջափակման արդյունքում նաեւ ընդգծված է երկրից երկիր հաղորդակցություն ապահովելու անհրաժեշտության մասին:
Ադրբեջանը այսօր մեր ոչ մի ճանապարհ չի ապաշրջափակել: Մենք ընդհակառակը, ասել ենք՝ պատրաստ ենք անցման կետերը դնելու, որ ապահովենք հաղորդակցությունը Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ: Էդ Ադրբեջանն է, որ չի օգտվում այդ հնարավորությունից»,-ասաց նա:
Փաշինյանը նկատեց, որ Ադրբեջանն ասում է, որ եթե Հայաստանը մեզ այդ ճանապարհները չտա, մենք Իրանով  ճանապարհ կկառուցենք. «Մենք ասում ենք, այնպես, ինչպես Իրանն է պատրաստ ճանապարհ տրամադրել, մենք էլ ենք պատրաստ տրամադրել: Ինչո՞ւ, որովհետեւ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետում չկա որեւէ ակնարկ, գրառում այն մասին, որ ՀՀ ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը որեւէ ձեւով սահմանափակվում է: Այդպիսի բան գոյություն չունի:
Հաջորդը, որ էլի շահարկվում է եւ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, որ ըստ 9-րդ կետի երրորդ կողմը պետք է ապահովի անվտանգություն ՀՀ տարածքում: Եռակողմ հայտարարությունում նման բան գոյություն չունի: Ընդհակառակը, գրված է, որ Հայաստանն է երաշխավորում, որ անվտանգություն ապահովվի:
Հաջորդը, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդե կետում չկա որեւէ ձեւակերպում, որ ՀՀ տարածքի որեւէ հատված պետք է դուրս լինի ՀՀ կառավարության վերահսկողությունից եւ որեւէ երրորդ կողմ, մասնավորապես, ՌԴ-ն պետք է այն վերահսկի: Գրված է, որ տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունը ապահովում է ՌԴ-ն: Շատ կարեւոր է, որ այս կետի մեկնաբանությունն արտահայտված է ՌԴ նխագահի 2020-ի նոյեմբերի 10-ի թե 11-ի հրամանագրի մեջ, որտեղ հանձնարարություն է գրվում ԱԴԾ սահմանապահ զորքերին՝ իրականացնել հսկողություն ՀՀ կողմից տրանսպորտային կապի ապահովման նկատմամբ: Այսինքն սուբյեկտը, որ ապահովում է տրանսպորտային կապը Հայաստանն է»,- հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
Նա նաեւ հավելեց, որ եռակողմ հայտարարության 9-րդ  կետը որեւէ կերպ չի նշանակում, որ ՌԴ-ն պետք է լինի տեղում, որովհետեւ այդ վերահսկողություն իրականացնելու ձեւերից է, որ օրինակ, Հայաստանը կարող է պարբերաբար զեկույցներ լինեն, որ հաղորդակցությունն ապահովված է, այսինքն պայմանավորվածությունը կատարված է:
ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի եզրահանգումները Ադրբեջանի կողմից՝ իր պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ
ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեն 2024թ. մայիսի 10-ին հրապարակել է Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայի ներքո...

Ни один пункт заявления от 9 ноября не действует. Об этом сегодня, 7 мая, на пресс-конференции заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Делается попытка создать впечатление, что пункт 9 этого заявления касается связи между Азербайджаном и Нахиджеваном. Это не так. Этот пункт касается разблокирования региональных экономических связей, в результате этого разблокирования также подчеркивается необходимость обеспечения связи между странами.
Сегодня Азербайджан не блокирует ни одну нашу дорогу. Мы, наоборот, сказали, что готовы установить контрольно-пропускные пункты, чтобы обеспечить связь между Азербайджаном и Нахиджеваном. Это Азербайджан не хочет воспользоваться возможностью», - заявил Пашинян.
Пашинян заметил, что Азербайджан говорит, что «если Армения не предоставит нам эти дороги, мы построим дорогу через Иран». «Мы говорим, что  так, как Иран, и мы готовы предоставить дорогу. Почему? Потому, что в пункте 9 заявления от 9 ноября нет никакого намека, записи о том, что суверенитет и юрисдикция Армении каким-либо образом ограничены. Ничего подобного нет.
Далее, что снова спекулируется и делается попытка создать впечатление, что, согласно пункту 9, третья сторона должна обеспечивать безопасность на территории Армении. В трехстороннем заявлении такого нет. Напротив, написано, что Армения гарантирует безопасность.
Далее, в пункте 9 заявления от 9 ноября нет какой-либо формулировки о том, что какая-либо часть территории Армении должна быть вне контроля правительства Армении, и какая-либо третья сторона, в частности, Россия, должна контролировать ее. Написано, что контроль транспортной связи обеспечивает РФ. Очень важно, что толкование этого пункта отражено в указе президента РФ от 10 или 11 ноября 2020 года, где прописано поручение пограничным войскам ФСБ осуществлять контроль над обеспечением Арменией транспортной связи. То есть субъектом, обеспечивающим транспортное сообщение, является Армения», - заявил премьер-министр РА.
Он также добавил, что пункт 9 трехстороннего заявления никоим образом не означает, что Россия должна присутствовать «на месте», потому что один из способов осуществления этого контроля, например, периодические отчеты из Армении о том, что связь обеспечена, то есть договоренность выполняется.
Напомним, что в доступном СМИ и общественности тексте заявления пункт 9 звучит следующим образом:
1. Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России.
По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана