Նախկին դիվանագետ եւ ռազմածովային ուժերի վետերան Րաֆֆի Գրեգորյանը, որը հայտնի է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում, ՆԱՏՕ-ում եւ ՄԱԿ-ում իր գործունեությամբ, միացել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության Տնօրենների խորհրդին. նախաձեռնություն, որի համահիմնադիրը նրա հայրն է՝ երջանկահիշատակ Վարդան Գրեգորյանը:
Րաֆֆի Գրեգորյանը եղել է ՄԱԿ-ի ահաբեկչության դեմ պայքարի գրասենյակի ստեղծման ջատագովը՝ 2019 թ. դառնալով առաջին տնօրենը, միաժամանակ ծառայելով որպես Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ՝ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալների կոմիտեում:
Շուրջ 25 տարի հակամարտություններին եւ հետկոնֆլիկտային մարտահրավերներին առնչվող գործունեություն ծավալելուց հետո՝ Րաֆֆի Գրեգորյանը միանում է «Ավրորայի» Տնօրենների խորհրդին` ներդնելու իր փորձառությունը «Ավրորայի»՝ աշխարհը դրականորեն փոխելու ջանքերին: Գրեգորյանն ունի Ջոնս Հոփքինսի միջազգային առաջադիմական հետազոտությունների դպրոցի ռազմավարական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
«Երկար տարիներ է, ինչ ճանաչում եմ Րաֆֆիին: Նրա նվիրումը խաղաղության եւ արդարության գործին իսկապես ուշագրավ է», - ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Նուբար Աֆեյանը: «Իր երկրին անձնուրաց ծառայելուց հետո այժմ նա իր անգնահատելի փորձն է բերում «Ավրորա»՝ օգնելու նախաձեռնությանն իրագործել իր համարձակ առաքելությունը: Ավելին, նա առանցքային դերակատարում կունենա իր հոր ժառանգությունը պահպանելու եւ առաջ մղելու գործում»։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը բարերարներ Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որն ստեղծվել է 2015 թվականին: «Ավրորան» ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Այն օգնության ձեռք է մեկնել արդեն ավելի քան 3.2 միլիոն մարդու: Նախաձեռնության՝ իր բնույթով եզակի «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակն աջակցում է աշխարհի տարբեր անկյուններում մարդասիրական գործունեությամբ զբաղվող անհայտ հերոսներին, որոնք շոշափելի դրական փոփոխություն են իրականացնում ամենախոցելի համայնքներում: Առ այսօր «Ավրորան» նախաձեռնել է եւ աջակցել ավելի քան 427 նախագծի 56 երկրում եւ տարածքում:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է միանալ «Ավրորայի» Տնօրենների խորհրդին։ Այս նախաձեռնությանը միանալն ինձ համար հատուկ նշանակություն ունի, քանի որ «Ավրորան» հորս անչափ հոգեհարազատ էր. կարծես՝ տուն վերադարձած լինեմ»,- ասաց նախկին դիվանագետ եւ ռազմածովային ուժերի վետերան Րաֆֆի Գրեգորյանը: ««Ավրորան» աջակցում է մարդկանց, որոնք վտանգում են սեփական անձը, որպեսզի օգնության ձեռք մեկնեն ճնշվածներին, ձայնազուրկներին եւ անպաշտպաններին: Ես երախտապարտ եմ այս ջանքերին միանալու հնարավորության համար»:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 2024 թ. հատուկ միջոցառումները տեղի կունենան մայիսի 8-10-ը Լոս Անջելեսում՝ Կալիֆորնիայի համալսարանի «Խոստում» մարդու իրավունքների ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ: Այնտեղ կհավաքվեն մարդասիրության ոլորտի առաջնորդները՝ քննարկելու համաշխարհային մարդասիրական ամենահրատապ խնդիրները, ինչպես նաեւ հայտարարելու 2024 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը:

The Aurora Humanitarian Initiative on Thursday announced that Raffi Gregorian, a former diplomat and U.S. Navy veteran known for his work for the U.S. State Department, NATO, and the UN, has joined the Board of Directors of the Initiative, which was co-founded by his late father, Dr. Vartan Gregorian.
Raffi Gregorian was the leading force in the creation of the UN’s Office of Counter-Terrorism and in 2019, became its first director and deputy under-secretary-general serving on the Secretary-General’s Deputies Committee.
After serving nearly 25 years in a variety of domestic and overseas assignments related to conflict and post-conflict challenges, Gregorian retired and now joins Aurora’s distinguished Board members, whose collective experience in creating positive change is crucial to helping the Initiative achieve its far-reaching objectives. Gregorian holds a doctorate in strategic studies and international relations from The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies.
“I have known Raffi for many years, and his commitment to peace and justice is truly remarkable,” said Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and Chair of the Board. “After selflessly serving his country, he now brings his invaluable expertise to Aurora to help the organization achieve its bold mission. Moreover, he will play a pivotal role in preserving and advancing his father’s esteemed legacy.”
The Aurora Humanitarian Initiative was launched in 2015 by philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan. Aurora seeks to address on-the-ground humanitarian challenges around the world and has already benefited more than 3.2 million people in greatest need. The Initiative’s flagship program, the Aurora Prize for Awakening Humanity, is uniquely dedicated to supporting the world’s unsung humanitarian heroes bringing tangible positive change to communities that need it most. To date, Aurora has initiated and supported more than 427 projects in 56 countries and territories.
“I am deeply honored to join Aurora’s Board of Directors. Being part of this Initiative is special for me, because it was one of my father’s most cherished projects, so it really feels like coming home,” said Raffi Gregorian, former diplomat and Navy veteran. “Aurora empowers people who put themselves at risk to lift up the downtrodden, the voiceless, and the defenseless, and I am grateful for an opportunity to assist these efforts in any way possible.”
The Aurora Humanitarian Initiative will hold a special series of events on May 8–10 in Los Angeles, CA, organized in partnership with The Promise Institute for Human Rights at UCLA. Leading humanitarians will come together to discuss the world’s most pressing humanitarian issues and announce the 2024 Aurora Prize Laureate.