ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ: Դրանում ասված է.
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Այսօր նշում ենք Աշխատանքի և  աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրը:
Սա իսկապես կարևոր օր է, որովհետև այն ամենը, ինչ տեսնում ենք մեր միջավայրում, այն ամենը, ինչի հետ առնչվում ենք, պարտադիր կերպով ինչ-որ մեկի կատարած կամ չկատարած աշխատանքի արդյունք կամ հետևանք է: Կատարված և չկատարված, հաջող և ոչ այնքան հաջող աշխատանքն այն է, ինչ մեզնից յուրաքանչյուրին դարձրել է այնպիսին, ինչպիսին կանք:
Աշխատանքը, աշխատանքի ընկալումը, աշխատանքային պայմաններն այն են, ինչ ժամանակակից աշխարհը դարձրել է այնպիսին, ինչպիսին այն կա: Վերջին հարյուրամյակում աշխատանքի ընկալումն էականորեն փոխվել և փոխվում է մեծ արագությամբ:
Եթե նախկինում աշխատանքը մարդու ազատությունը կաշկանդող գործոն էր համարվում, այսօրվա ընկալումն այն է, որ աշխատանքը մարդուն ազատություն, բարեկեցություն և երջանկություն պետք է բերի: Ժամանակակից աշխարհում սիրած աշխատանքով զբաղվելը և կատարած աշխատանքից հաճույք ստանալը երջանկության կարևորագույն գործոն է և բաղադրիչ: Ժամանակակից աշխարհում հնարավոր չէ բարեկեցություն կառուցել առանց աշխատանքի: Եվ աշխատանքի արդյունքում ձեռքբերված վաստակը մարդուն ազատ ապրելու, այդ թվում՝ լայնորեն ճամփորդելու հնարավորություն պիտի տա:
Սրանք, իհարկե, իդեալներ են, բայց այդ իդեալներն արդեն շատ դեպքերում հասանելի են, եթե աշխատանքը հիմնված է բարձր որակավորման, այսինքն՝ կրթության վրա, այն ըմբռնումով, որ կրթությունը ոչ միայն մանկության ու պատանեկության գործ է, այլև ցկյանս անելիք:
Իդեալի և իրականության մեջ, սակայն, ցավալիորեն զգալի ճեղք կա, որովհետև այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում հազարավոր մարդիկ ապրում են աղքատության պայմաններում: Նրանց մի մասն ունեն աշխատանք, մյուս մասը՝ գործազուրկ են:
Բայց ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա համոզված եմ՝ աղքատությունը հնարավոր է հաղթահարել միայն աշխատանքով՝ զուգորդված կրթությամբ և որակավորման բարձրացմամբ: Այս բանաձևը, ցավոք, իրատեսորեն հնարավոր չի լինի կիրառել ավագ սերնդի այն ներկայացուցիչների համար, ովքեր իրենց սոցիալական վիճակով նման բանաձևի կիրառման կարիք կունենային:
Բայց կառավարության ջանքերն ուղղված են միջին սերնդի ներկայացուցիչների համար վերապատրաստումների, որակավորման բարձրացման հնարավորություններ ու մոտիվացիա ստեղծելուն:
Աղքատության հաղթահարման ճանապարհին ամենակարևոր երկարաժամկետ անելիքը կրթության ոլորտի՝ նախադպրոցական կրթության, հանրակրթության, մասնագիտական կրթության և ուսուցման, բարձրագույն և հետբուհական կրթության բարեփոխումներն են՝ այն նպատակադրմամբ, որ կրթական համակարգը պետք է բացահայտի մարդու տաղանդը, նրան սիրած աշխատանքով զբաղվելու և աշխատանքի մեջ երջանիկ լինելու, ազատ և բարեկեցիկ ապրելու հնարավորություն տա:
Միանշանակ կարելի է պնդել. այսօր որևէ մարդու աղքատության մեջ ապրելու առանցքային պատճառը ժամանակին նրա չստացած կրթությունն է, կամ ստացած կրթության ոչ պատշաճ որակը, կամ ցկյանս կրթության տրամաբանությունից դուրս լինելը:
Իմ համոզմունքն է, որ յուրաքանչյուր մարդ տաղանդավոր է, և պատշաճ կրթությունը կարող է բացահայտել նրա տաղանդն այնպես, որ մարդն աշխատանքով իր բարեկեցությունը կառուցելու հնարավորություն ունենա: Ոչ աշխատունակ կամ սահմանափակ աշխատունակ մարդկանց պարագան բոլորովին այլ իրադրություն է, չնայած վերջին խմբի մեր համաքաղաքացիներին էլ ասվածն առնվազն որոշ մասով կարող է առնչվել: Ինչ վերաբերում է աշխատանքային իրավունքներին՝ կարևորագույն այս խնդրի լուծումը ոչ միայն պատշաճ օրենքների ու կարգավորումների մեջ է, այլև գործատուների և գործավորների շահագրգիռ և գիտելիքահեն հարաբերությունների:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առիթով, և կրկին ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված հարկերը վճարող մեր քաղաքացիներին ու մեր երկրի բնակիչներին: Մեր պետությունը հիմնված է նրանց աշխատանքի վրա և նրանց աշխատանքն արժանի է խոնարհումի:

Премьер-министр РА Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня труда и солидарности трудящихся.
«Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Сегодня мы отмечаем Международный день труда и солидарности трудящихся.
Это действительно важный день, потому что все, что мы видим в нашем окружении, все, с чем мы взаимодействуем, обязательно является результатом чьего-либо выполненного труда или следствием чьей-либо невыполненной работы. Выполненная и невыполненная, успешная и не очень работа, — это то, что сделало каждого из нас тем, кто мы есть.
Труд, восприятие труда, условия труда – это то, что сделало современный мир таким, какой он есть. За последнее столетие восприятие труда существенно изменилось и изменяется быстрыми темпами.
Если раньше труд считался фактором, ограничивающим свободу человека, то сегодняшнее восприятие заключается в том, что труд должен приносить человеку свободу, благополучие и счастье. В современном мире заниматься любимым делом и получать от него удовольствие — это важный фактор и компонент счастья. В современном мире невозможно строить благополучие без труда. И заработок, полученный в результате труда, должен давать человеку возможность свободно жить, в том числе много путешествовать.
Это, конечно, идеалы, но эти идеалы во многих случаях достижимы, если труд основан на высокой квалификации, т.е. на образовании, с пониманием того, что образование – это не только дело детства и юношества, но и задача всей жизни.
Однако между идеалом и действительностью есть существенный разрыв, поскольку сегодня тысячи людей в Республике Армения живут в условиях нищеты. Некоторые из них имеют работу, другие являются безработными.
Однако я, как прежде, так и сейчас, убежден, что преодолеть нищету можно только трудом в сочетании с образованием и повышением квалификации. К сожалению, эту формулу невозможно в действительности применить к представителям старшего поколения, которые в силу своего социального положения будут нуждаться в использовании такой формулы.
Но усилия правительства направлены на создание возможностей для обучения, повышения квалификации и мотивации для представителей среднего поколения.
Важнейшим долгосрочным шагом на пути преодоления нищеты является реформа сферы образования, - дошкольного образования, общего образования, профессионального образования и обучения, высшего и послевузовского образования, - с целью, чтобы система образования раскрывала талант человека, давала ему возможность заниматься любимым делом и быть счастливым на работе, жить свободно и благополучно.
Бесспорно можно утверждать, что сегодня основной причиной того, что человек живет в нищете, является то образование, которое он не получил в свое время, либо ненадлежащее качество полученного им образования, либо то, что он не находится в логике получения образования на протяжении всей своей жизни.
Я убежден, что каждый человек талантлив, и надлежащее образование может раскрыть его талант так, чтобы у человека была возможность строить свое благосостояние посредством труда. Ситуация с нетрудоспособными или имеющими ограниченную трудоспособность людьми является совершенно иной, хотя сказанное может в какой-то степени относиться и к нашим согражданам из последней группы. Что касается трудовых прав, то решение этой важнейшей проблемы заключается не только в надлежащих законах и регулированиях, но также в заинтересованных и основанных на знаниях отношениях между работодателями и работниками.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Поздравляю всех нас с Международным днем труда и солидарности трудящихся и хочу еще раз выразить особую благодарность нашим гражданам и жителям нашей страны, которые трудятся, создают результаты и платят установленные законом налоги. Наше государство основано на их труде, и их труд заслуживает глубокого уважения.