Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, ս/թ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը, ինչպես նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը գոհունակություն է արտահայտել Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման առիթով: Վարչապետը կարեւորել է նաեւ ս/թ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը՝ ընդգծելով, որ այդ պայմանավորվածություններն արտահայտված են հանդիպմանը հաջորդած մամուլի հաղորդագրության մեջ, եւ հանդիպումը որեւէ գաղտնի օրակարգ չի ունեցել:
Վարչապետ Փաշինյանը նաեւ դրական է արտահայտվել Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ Տավուշի մարզի Ոսկեպար, Կիրանց եւ Բերքաբեր գյուղերի բնակիչների մտահոգությունները հասկանալի են, եւ ամեն ինչ կարվի նրանց լեգիտիմ մտահոգությունները հասցեագրելու համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կարեւորությունը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի համատեքստում: Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության ճանաչումը, ինչպես նաեւ նույն հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացի իրականացումը բացում է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ճանապարհը:
Քննարկվել է նաեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Վարչապետ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ այն արտահայտում է 2023 թ. հուլիսին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ իր պայմանավորվածություններն առ այն, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն երկրների ինքնիշխանության եւ իրավազորության հիման վրա, հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքով: Այս պայմանավորվածություններն արտահայտված են նախագահ Միշելի՝ վերոնշյալ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությունում:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had a phone conversation with US Secretary of State Antony Blinken on Sunday.
The interlocutors discussed issues related to the agenda of Armenia-US bilateral relations, the meeting held in Brussels on April 5, as well as the Armenia-Azerbaijan peace process, informs the Armenian PM’s office….
Prime Minister Pashinyan expressed satisfaction over the activation of Armenia-US bilateral relations. The Prime Minister also highlighted the implementation of the agreements reached in Brussels on April 5 this year, stressing that these agreements are reflected in the press release issued following the meeting, and the meeting did not have any secret agenda.
Prime Minister Pashinyan also spoke positively about the process of delimitation of the Armenia-Azerbaijan state border, stressing that the concerns of the residents of Voskepar, Kirants, and Berkaber villages of Armenia’s Tavush Province are understandable, and everything will be done to address their legitimate concerns.
In the context of the Armenia-Azerbaijan peace process, the interlocutors emphasized the importance of the agreements reached during the quadrilateral meeting in Prague on October 6. The recognition of each other's territorial integrity and sovereignty by Armenia and Azerbaijan on the basis of the Alma-Ata Declaration, as well as the implementation of the process of demarcation and delimitation on the basis of the same declaration, paves the way for the signing of the Armenia-Azerbaijan Peace Treaty.
The Crossroads of Peace project of Armenia was also discussed. Prime Minister Pashinyan emphasized once again that it expresses the agreements reached in Brussels in July 2023 between President of the European Council Charles Michel, Azerbaijan President Ilham Aliyev and himself, according to which regional communications should be opened based on the sovereignty and jurisdiction of countries, on the principle of equality and reciprocity. These arrangements are reflected in President Michel's statement following the mentioned meeting.