Ռուսաստանը միշտ Հայոց ցեղասպանությունն ընկալել է որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն, ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ապրիլի 24-ը Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հերթական տարելիցն է։ Այս ողբալի ամսաթիվը հսկայական պատմական, հոգեւոր, բարոյական և քաղաքական նշանակություն ունի մեր դաշնակից Հայաստանի, հանրապետության բարեկամ ժողովրդի և Ռուսաստանում բազմամիլիոնանոց հայկական սփյուռքի համար։ Մենք այս ողբերգությունը միշտ ընկալել ենք որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, Մոսկվան առաջիններից էր, ով հայտարարեց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման մասին։ Նախօրեին Ռուսաստանի բազմաթիվ քաղաքներում հիշատակի միջոցառումներ են անցկացվել։
Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ...

В России всегда воспринимали Геноцид армян как собственную боль и беду, сказала в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«24 апреля – очередная годовщина Геноцида армян в Османской империи. Эта скорбная дата имеет огромную историческую, духовную и морально-политическую значимость для союзной нам Армении, для дружественного народа республики, многомиллионной армянской диаспоры в России. Мы всегда воспринимали эту трагедию как собственную боль и беду», - сказала Захарова.
По ее словам, Москва одной из первых заявила об официальном признании геноцида. Во многих российских городах накануне прошли памятные мероприятия.