Իսպանիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կանադայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Գրեգ Ֆերգուսի հետ:
Հանդիպման սկզբում կողմերը փաստել են Հայաստան-Կանադա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության մասին` ընդգծելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների կարեւորությունը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Կանադային միջազգային տարբեր հարթակներում Հայաստանին ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար:
«Կանադան մեր վստահելի գործընկերն է», - նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ալեն Սիմոնյանը կանադացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացը` վերահաստատելով Հայաստանի` Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու հանձնառությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Կանադա միջխորհրդարանական հարաբերությունների սերտացման, երկու խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ գործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: Առանձնահատուկ ընդգծվել է կանադական խորհրդարանական կենտրոնի դերը:
Անդրադարձ է կատարվել  Արեւելյան Եվրոպայում եւ Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը:

The Armenian delegation, led by National Assembly (NA) speaker Alen Simonyan, met with the speaker of the House of Commons of Parliament of Canada, Greg Fergus, within the framework of its working visit to Spain.
At the beginning of the meeting, the parties documented about the Armenia-Canada high level political dialogue, underscoring the importance of the interparliamentary relations, the NA informs Armenian News-NEWS.am.
Also, Simonyan thanked Canada for its continuous support shown to Armenia on various international platforms.
“Canada is our reliable partner,” he noted.
In addition, Simonyan presented to his Canadian colleague the process of Armenia-Azerbaijan negotiations, reaffirming the commitment of Armenia for establishing peace in the South Caucasus.
The interlocutors exchanged views on the rapprochement of Armenia-Canada interparliamentary relations and the perspectives of enhancing interaction between the staffs of two parliaments. The role of the Parliamentary Centre (Canada) was especially underlined in this regard.
Reference was made also to the security situation in Eastern Europe and in the South Caucasus, and the normalization of Armenia-Turkey and Armenia-Azerbaijan relations.