Սադրիչ նոր հոդվածում անգլիացի ռադիոաստղագետ Մայքլ Գարեթը հարցնում է, թե արդյոք «արհեստական ​​ինտելեկտը» (AI) պատճառներից մեկն է, որ մենք երբեք չենք գտել այլ բանական էակներ տիեզերքում:
Մայքլ Գարեթը Մանչեսթերի համալսարանի ռադիոաստղագետ է և Jodrell Bank-ի աստղաֆիզիկայի կենտրոնի տնօրենը, ով ակտիվորեն ներգրավված է այլմոլորակային հետախուզության որոնման մեջ (SETI), գրում է Popular Mechanics-ը։
Տիեզերագնացության միջազգային ակադեմիայի ամսագրում հրապարակված այս հոդվածում նա համեմատում է արհեստական ​​գերինտելեկտի մասին տեսությունները ռադիոաստղագիտության միջոցով կոնկրետ դիտարկումների հետ:
Այսօր արհեստական բանականությունն ի վիճակի չէ որևէ բանի, որը մոտենա մարդկային բանականությանը: Սակայն, ինչպես գրում է Գարեթը, դա այնպիսի աշխատանք է, որը մարդիկ նախկինում չէին հավատում, որ համակարգիչները կարող են անել:
Եթե ​​այս հետագիծը հանգեցնի այսպես կոչված արհեստական ​​ընդհանուր ինտելեկտին (GAI)՝ առանցքային տարբերակում, որը նշանակում է ալգորիթմ, որը կարող է հիմնավորել և սինթեզել գաղափարները իսկապես մարդկային ձևով՝ զուգորդված անհավանական հաշվողական հզորության հետ, մենք իսկապես կարող ենք խնդիրներ ունենալ: Այս հոդվածում Գարեթը հիպոթետիկ գաղափարների շղթան տանում է մեկ հնարավոր եզրակացության. Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի քաղաքակրթությունը կործանվի սեփական չկարգավորվող «անվտանգության ուժերի» կողմից:
Ցավոք սրտի, ըստ Գարեթի սցենարի, դա կպահանջի ընդամենը 100-200 տարի:
Նա ենթադրում է, որ կա կյանք Ծիր Կաթինում, և որ AI-ն և GAI-ն այս քաղաքակրթությունների «բնական առաջընթացն» են:

In a provocative new paper, an English scientist wonders if so-called “artificial intelligence” (AI) is one reason why we’ve never found other intelligent beings in the universe, Popular Mechanics reports.
Michael Garrett is a radio astronomer at the University of Manchester and the director of the Jodrell Bank Centre for Astrophysics, with extensive involvement in the Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI).
In this paper, which was peer reviewed and published in the journal of the International Academy of Astronautics, he compares theories about artificial superintelligence against concrete observations using radio astronomy.
Today, AI is not capable of anything close to human intelligence. But, Garrett writes, it is doing work that people previously didn’t believe computers could do.
If this trajectory leads to a so-called general artificial intelligence (GAI)—a key distinction meaning an algorithm that can reason and synthesize ideas in a truly human way combined with incredible computing power—we could really be in trouble. And in this paper, Garrett follows a chain of hypothetical ideas to one possible conclusion. How long would it take for a civilization to be wiped out by its own unregulated GAI?
Unfortunately, in Garrett’s scenario, it takes just 100-200 years.
He assumes there is life in the Milky Way and that AI and GAI are “natural developments” of these civilizations.