Սադրիչ նոր հոդվածում անգլիացի ռադիոաստղագետ Մայքլ Գարեթը հարցնում է, թե արդյոք «արհեստական ​​ինտելեկտը» (AI) պատճառներից մեկն է, որ մենք երբեք չենք գտել այլ բանական էակներ տիեզերքում:
Մայքլ Գարեթը Մանչեսթերի համալսարանի ռադիոաստղագետ է և Jodrell Bank-ի աստղաֆիզիկայի կենտրոնի տնօրենը, ով ակտիվորեն ներգրավված է այլմոլորակային հետախուզության որոնման մեջ (SETI), գրում է Popular Mechanics-ը։
Տիեզերագնացության միջազգային ակադեմիայի ամսագրում հրապարակված այս հոդվածում նա համեմատում է արհեստական ​​գերինտելեկտի մասին տեսությունները ռադիոաստղագիտության միջոցով կոնկրետ դիտարկումների հետ:
Այսօր արհեստական բանականությունն ի վիճակի չէ որևէ բանի, որը մոտենա մարդկային բանականությանը: Սակայն, ինչպես գրում է Գարեթը, դա այնպիսի աշխատանք է, որը մարդիկ նախկինում չէին հավատում, որ համակարգիչները կարող են անել:
Եթե ​​այս հետագիծը հանգեցնի այսպես կոչված արհեստական ​​ընդհանուր ինտելեկտին (GAI)՝ առանցքային տարբերակում, որը նշանակում է ալգորիթմ, որը կարող է հիմնավորել և սինթեզել գաղափարները իսկապես մարդկային ձևով՝ զուգորդված անհավանական հաշվողական հզորության հետ, մենք իսկապես կարող ենք խնդիրներ ունենալ: Այս հոդվածում Գարեթը հիպոթետիկ գաղափարների շղթան տանում է մեկ հնարավոր եզրակացության. Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի քաղաքակրթությունը կործանվի սեփական չկարգավորվող «անվտանգության ուժերի» կողմից:
Ցավոք սրտի, ըստ Գարեթի սցենարի, դա կպահանջի ընդամենը 100-200 տարի:
Նա ենթադրում է, որ կա կյանք Ծիր Կաթինում, և որ AI-ն և GAI-ն այս քաղաքակրթությունների «բնական առաջընթացն» են:

В новой провокационной статье английский ученый, радиоастроном Майкл Гарретт задается вопросом, является ли «искусственный интеллект» (ИИ) одной из причин, по которой мы никогда не находили других разумных существ во Вселенной.
Майкл Гарретт - радиоастроном из Манчестерского университета и директор астрофизического центра Джодрелл Бэнк, активно участвующий в поисках внеземного разума (SETI), пишет Popular Mechanics.
В этой статье, которая прошла рецензирование и была опубликована в журнале Международной академии астронавтики, он сравнивает теории об искусственном сверхразуме с конкретными наблюдениями с использованием радиоастрономии.
Сегодня ИИ не способен ни на что, близкое к человеческому интеллекту. Но, как пишет Гарретт, он выполняет работу, на которую раньше люди не верили, что компьютеры способны.
Если эта траектория приведет к так называемому общему искусственному интеллекту (GAI) - ключевому отличию, означающему алгоритм, который может рассуждать и синтезировать идеи по-настоящему человеческим способом в сочетании с невероятной вычислительной мощностью, - у нас действительно могут возникнуть проблемы. В этой статье Гарретт приводит цепочку гипотетических идей к одному возможному выводу. Сколько времени потребуется цивилизации, чтобы быть уничтоженной собственными нерегулируемыми «силами безопасности»?
К сожалению, по сценарию Гарретта, на это потребуется всего 100-200 лет.
Он предполагает, что в Млечном Пути есть жизнь и что ИИ и GAI являются «естественным развитием» этих цивилизаций.