Դաշտադեմ ամրոցի պատմությունը լի է գաղտնիքներով եւ անակնկալներով։ Ամրոցը, որը երկրում առավել լավ պահպանվածներից մեկն է, գտնվում է Արագածոտնի մարզում՝ համանուն գյուղի հարավում, եւ քաջ հայտնի է արտասահմանցիների, օրինակ, ֆրանսիացիների շրջանում։
Առաջինը, ինչն աչքի է զարնում ամրոցի մուտքի մոտ, մասնավոր տներն են։ Միջնադարյան հուշարձանի անմիջական հարեւանությունը, թվում է, չէր խանգարում միայն դրանց բնակիչներին, որոնք խորհրդային շրջանում վճռականապես որոշել էին հաստատվել ամրոցի տարածքում։
2006 թվականին կառավարությունը գումար հատկացրեց ամրոցի վերանորոգման եւ տեղանքը կողմնակի շինություններից մաքրելու համար։ Աշխատանքների մի մասն, իրոք, ինչ–որ կերպ  իրականացվեց. վերականգնվել է ամրոցի գլխավոր մուտքը եւ տարածքում գտնվող եկեղեցին։ Բացի այդ, տների բնակիչները տեղափոխվել են իրենց համար կառուցված այլ բնակավայրեր։ Հնագետները հանգիստ շունչ քաշեցին, սակայն որոշ կառույցներ ամեն դեպքում դեռ մնացել են։
Դաշտադեմի ամրոցը կարեւոր ամրություն էր, որը պաշտպանում էր Անի քաղաքի արեւելյան մատույցները։ Այն հիմնել են 10-րդ դարում՝ Բագրատունիների օրոք։ Ի սկզբանե այն գերանածածկ կառույց էր, որի հիմքում քառանկյուն հատակագիծն էր, պատմում է հնագետ Աստղիկ Բաբաջանյանը։
12-րդ դարում Շադադյանների տոհմի վերջին կառավարիչ Սուլթան իբն Մահմուդ իբն Շավուրին դրան ավելացրել է բազմանիստ եւ կիսակլոր աշխատարկներ։ Այս շինարարության մասին վկայում է աշտարակներից մեկի վրա արաբերեն փորագրությունը։
Հետագայում՝ սելջուկներից Հայաստանն ազատագրելուց հետո, ամրոցն անցավ Զաքարյան իշխաններին։ 12-13–րդ դարերում իշխաններն ավարտեցին մեծամասշտաբ շինարարական աշխատանքները։ Կառուցվեց առաջին միջնաբերդը՝ կիսակլոր աշտարակներով, որոնց ավերակները պահպանվել են մինչեւ մեր օրերը։ Զաքարյանների կառավարման շրջանին է վերագրվում նաեւ ամրոցին կից միանավ եկեղեցին, որը կառուցված է կարմիր տուֆից։
Հատկանշական է ամրոցի արեւմտյան մուտքի մոտ 14-րդ դարին պատկանող հայկական արձանագրությունը։ Այն արել է Իվանե Զաքարյանի որդին՝ Աղբուղեն, եւ պատմում է Թալինը գինու հարկից ազատելու նվիրատվության մասին։
Հնագետի խոսքով՝ ամրոցը սաստիկ վնասվել էր մոնղոլ-թաթարների արշավանքից։ Հուշարձանի երկրորդ հարկում այսօր էլ երեւում են հրդեհի հետքերը։
15-18–րդ դարերում ամրոցի կյանքի մասին վկայութուններ չկան, սակայն հնագետները պնդում են, որ գտածոները թույլ են տալիս ենթադրել, որ այն կորցրել է իր նախնական ռազմավարական նշանակությունը եւ դարձել է սովորական գյուղական բնակավայր։
Ավելի ուշ այն վերականգնվում է 1812 թ., երբ Երևանի պարսիկ խան Հուսեյնը ձեռնարկում է 2-րդ պարսպաշարի կառուցումը՝ բազալտի քարից՝ 8  աշտարակներով։
Ամրոցում տարբեր տարիներին պեղումներ են իրականացվել։ Առաջին անգամ միջնադարյան հուշարձանի հետազոտությամբ 1989–ին զբաղվել է հնագետ Եսայի Ասատրյանը։ Հաջորդ հետազոտական աշխատանքներն իրականացվել են 2005-2006 թվականներին, իսկ 2011-2012 թվականներին Դաշտադեմում աշխատում էր ֆրանսիական արշավախումբը։ Վերջին պեղումներն իրականացվել են 2015–ին։
Այսպիսով՝ պարզվել է, որ ամրոցի հիմքը փորվել է ժայռի վրա։ Պարսպաշարի որոշ քարերի վրա պահպանվել են որմնադիրների նշանները, այդ թվում՝ ոմն քարտաշ Հովհաննեսի գրությունը։
Հնագետները քարածածկ ստորգետնյա մուտք էին հայտնաբերել՝ 15-16 քառ/մ մակերեսով, որի կիրառությունը դեռեւս հայտնի չէ։ Հայտնաբերվել է նաեւ մեծ ջրամբար՝ փորված տուֆի ավազանի մեջ։ Մոտակայքում բնական աղբյուրներ չկան, հետեւաբար, ջուրն հավաքում էին եւ խնայողաբար օգտագործում։ Ամբարի պաշարների քանակի մասին տվյալ չնա, քանի որ այն մինչեւ վերջ մաքրված չէ։
Գտածոների թվում գերազանցապես խեցեղեն եւ աշխատանքի քարե գործիքներ են։ Գտել են նաեւ տարբեր խաչքարեր, տապանաքարերի կտորներ, բրոնզե բաժակներ, դանակի սայրեր, թնդանոթի արկեր եւ ապակե իրեր, մասնավորապես՝ թեւնոցներ։
Ամենահետաքրքիր գտածոներից մեկը պղնձե դրամն է, որը 12-րդ դարի սելջուկյան ֆելս է։
Չնայած ամրոցի նկատմամբ հետաքրքրությանը՝ շատ բան դեռեւս անհայտ է մնում, նշեց հնագետ Բաբաջանյանը։ Այսպես՝ հնագետները դեռ պետք է ցրեն ամրոցի պատմության մասին քարացած առասպելները, միասնական կարծիք չկա նաեւ որոշ շինությունների նշանակության շուրջ։ Դրա համար անհրաժեշտ է շարունակել պեղումները՝ ժամանակակից տեխնիկայի եւ մասնագետների մասնակցությամբ, եզրափակեց հնագետը։

История с крепостью Даштадем полна загадок и неожиданностей. Одна из наиболее сохранившихся в стране, она расположена в Арагацотнской области, на юге одноименного села, и весьма популярна среди иностранцев, например, французов.
Первое, что бросается в глаза при входе в крепостной комплекс, – это частные дома. Непосредственное соседство со средневековым памятником не смущало, кажется, только их жителей, в советский период твердо решивших на ее территории обосноваться.
В 2006 году правительство выделило деньги на реконструкцию крепости и на очистку местности от посторонних сооружений. Часть работ действительно была проведена, как-то: восстановлен главный вход в крепость и находящаяся на ее территории церковь. Кроме того, обитатели домов переехали в другие, отстроенные для них жилища. Археологи спокойно вздохнули, однако некоторые постройки все же остались.
Крепость Даштадем (в переводе с армянского – «напротив поля») являлась важным укреплением, защищающим восточные подступы к городу Ани. Она была основана в 10 веке при династии Багратуни. Изначально это была покрытая бревнами конструкция, в основе которой лежал прямоугольный план, рассказывает археолог Астхик Бабаджанян.
В 12 веке последний правитель Ани из династии Шададдидов, Султан ибн Махмуд ибн Шавури, пристроил к ней многоугольные и полукруглые башни. Об этом строительстве рассказывает высеченная на одной из башен надпись на арабском языке.
В дальнейшем, после освобождения Армении от ига сельджуков, крепость перешла в собственность княжеского рода Закарянов. В 12-13 вв. князья развернули широкомасштабные строительные работы. Была возведена внутренняя крепостная стена с полукруглыми башнями, руины которых сохранились по сей день. К периоду правления Закарянов относится и примыкающая к крепости однонефная сводчатая церковь, построенная из красного туфа.
Примечательна датируемая 14 веком армянская надпись у западного входа в крепость. Она принадлежит Агбуге, сыну Иванэ Закарян, и рассказывает о некоем торжестве в честь освобождения Талина от винного налога.
По словам археолога, крепость была сильно повреждена во время монголо-татарского нашествия. На втором этаже памятника и сегодня заметны следы пожаров.
Никаких документальных сведений о жизни крепости с 15  до 18 века пока нет, однако, утверждают археологи, найденные артефакты позволяют сделать предположение, что она утратила свое первоначальное стратегическое значение и стала обычным сельским поселением.
В 1812 году эриванский сердар (правитель) Хусейн-хан осуществил восстановительные работы и предпринял строительство второго ряда крепостной стены из грубого базальта и восьмью башнями по углам.
Раскопки в крепости осуществлялись в разные годы. Впервые за изучение средневекового памятника взялся в 1989 году археолог Есаи Асатрян. Следующие исследовательские работы проводились в 2005-2006 гг., а в 2011-2012 гг. в Дашдадеме работала французская экспедиция. Последние раскопки были реализованы в 2015 году.
Таким образом, было выяснено, что основание крепости высечено на скале. На некоторых камнях крепостной стены сохранились знаки мастеров-каменщиков, в том числе и памятная надпись некоего каменотеса Ованеса.
Археологи обнаружили заваленный камнями подземный ход, обширную площадку размером в 15-16 квадратных метров, применение которой пока не известно, и огромный резервуар для воды, вырубленный в туфовом монолите. Поблизости нет естественного источника, следовательно, воду собирали и, очевидно, экономно использовали. Размеры резервуара пока неизвестны, поскольку он не до конца расчищен.
Среди находок преобладают гончарные изделия и каменные орудия труда. Найдены также различные хачкары, фрагменты надгробных плит, бронзовые чаши, ножные клинки, пушечные снаряды и стеклянные предметы, в частности, браслеты.
Одним из самых любопытных артефактов является медная монета, которая представляет собой сельджукский фельс 12 века.
Несмотря на проявленный к памятнику интерес, отмечает Бабаджанян, многое пока остается неясным. Так, археологам предстоит развенчать ряд устоявшихся мифов относительно истории крепости, нет пока единого мнения о предназначений некоторых строений. Для этого необходимо продолжить раскопки с привлечением современной техники и специалистов, заключила археолог.