Երեւանի ծայրամասում Շենգավիթի գերեզմանատան մոտակա հատվածը դժվար թե կարող է գրավել պատահական անցորդի ուշադրությունը։ Այդ տեղը Կարմիր բլրի տարածքում ուրարտական Թեյշեբաինի քաղաք–ամրոցի ավերակներից այնքան էլ հեռու չէ, եւ1990-ական թվականներից օգտագործվում է որպես քաղաքային աղբանոց։
2010-2011 թվականներին Ճարտարապետների խորհուրդը, որն քննարկում էր այդ տեղանքով անցնող արագընթաց մայրուղու շինարարությունը, եկավ այն եզրակացության, որ այդ տարածքը հնագետների համար արդեն ոչ մի հետաքրքրություն չի ներկայացնում։ Սակայն Հայաստանի մշակույթի նախարարությանն առընթեր Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանն այդ կարծիքը չէր կիսում եւ պնդեց, որ հատվածը պետք է ուսումնասիրվի, եւ պեղումները պետք է շարունակվեն, որոնք այդ պահին ժամանակի անիմաստ կորուստ էին թվում։
2013 թվականին՝ 40 քառ/մ հողատարածք տարիների աղբից մաքրելուց հետ, հնագետները սկսեցին աշխատել։ Արդյունքն իրեն երկար սպասել չտվեց. շուտով երեւաց Թեյշեբաինիի դամբարանադաշտը։ «Դա լուրջ բացահայտում էր, քանի որ Բորիս Պիոտրովսկու արշավախումբը ժամանակին մոտ տասնյակ գերեզմաններ էր գտել, սակայն քաղաք–ամրոցի դամբարանադաշտի գտնվելու վայրը պարզ չէր»,– NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է Հակոբ Սիմոնյանը։
2015-ի ամռանը սկսվեցին մեծածավալ պեղումները։ Հնագետների առաջ ծանր խնդիր էր դրված. պեղումներն ավարտել նախքան դեկտեմբերին պլանավորած շինարարական աշխատանքների սկիզբը։
«Պեղումների համար հատուկ մեթոդիկա էր ընտրված։ Կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք մոտ 300 գերեզման պեղել։ Այսօր կարելի է հանգիստ ասել, որ տարածքում ոչ մի դամբարան չի մնացել։ Մենք բոլորը հասցրել ենք պեղել»,– ասում է Սիմոնյանը։
Ամենակարեւոր գտածոներից մեկը բարձրաստիճան մի պաշտոնյայի գերեզմանն է, որը, ենթադրաբար փոխարքա է եղել։ Նման կարծիք հայտնելու առիթ էր ծառայել դամբարանում հայտնաբերված գլխիկով գավազանը՝ ցլի տեսքով եւ մանգաղաձեւ ծայրով։ Նման գավազաններ ունեին խեթերի եւ ասորիների արքաները, ինչպես նաեւ եգիպտացի փարավոնները։ Հնագետի խոսքով՝ հնարավոր է, որ Ուրարտուում վարչատարածքային բաժանում է եղել, եւ ամեն միավոր ունեցել է իր փոխարքան։ Մեկի նստավայրն էլ եղել է Թեյշեբաինին։
Դամբարանները սենյակների տեսք ունեն։ Պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել է ավելի քան 1000 կմախք։ Սիմոնյանը նշում է, որ սա Հայաստանի ամենամեծ մարդաբանական հավաքածուն է, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի գտնել գիտնականներին հուզող բազմաթիվ հարցերի պատասխանները։
Գանգերը տարբեր ձեւերի են՝ կլոր ու երկարավուն։ Հնագետի խոսքով, սա վկայում է այն մասին, որ Վանի թագավորությունում բնակվում էին տարբեր ժողովուրդների ներկայացուցիչներ։ Սակայն գերակշռում էին գլխի կլոր ձեւ ունեցողները, ինչը նշանակում է, որ Թեյշեբաինիում բնակվում էին ոչ թե վերաբնակներ, այլ բնիկներ։
«Ուշագրավ է, որ հայտնաբերված կմախքների ծնկերը ծալված են։ Ընդ որում կանանց թաղում էին ձախ կողմի վրա պառկած դիրքով, իսկ տղամարդկանց՝ աջ։ Բացի դրանից Թեյշեյբանիում շատ ստրուկներ կային։ Նրանց հաճախ էին տերերի հետ միասին հողին հանձնում, որպեսզի նրանք շարունակեն ծառայել իրենց տերերին նաեւ անդրշիրիմյան աշխարհում։ Այն ժամանակ ծառաները համարվում էին քայլող գործիքներ, խոսող անասուններ, այնպես որ նրանց զոհաբերելու մեջ ոչ ոք որեւէ խնդիր չէր տեսնում»,- նշեց Սիմոնյանը։
Հնագետները բավականին զարմացել էին, երբ հայտնաբերել են նաեւ երեխաների գերեզմաններ, քանի որ հայտնի է, որ հին հասարակություններում մինչեւ 6 տարեկան երեխան համայնքի լիարժեք անդամ չէր համարվում։ Պեղումները այնքան բարձր մակարդակով են իրականացվել, հավելեց նա, որ հաջողվել է պեղել նույնիսկ չծնված սաղմ։ Կինը հավանաբար մահացել էր կամ ծննդաբերությունից առաջ, կամ հենց ծննդաբերելու ընթացքում, քանի որ սաղմը մնացել էր նրա արգանդում։
Դամբարաններում գտել են զոհաբերված կենդանիների ոսկորներ, զենք, զարդեր, զանազան կենցաղային իրեր։ Հայտնաբերված արտեֆակտների ընդհանուր քանակը հասնում է մի քանի հազարի։ Այս հավաքածուն կօգնի պատկերացում կազմել այն մասին,թե ինչպես էին հագնվում Թեյշեբաինիի հին բնակիչները, հուղարկավորության ինչ ծիսակարգեր ունեին, ինչով էին սնվում կամ նույնիսկ ինչով էին հիվանդանում։
«Ամենատարածված զարդերն ապարանջանն ու մանյակն էին։ Ընդ որում դրանց քանակը կախված էր կնոջ սոցիալական կարգավիճակից։ Երբեմն կանայք հագնում էին 5-6 ապարանջան, որպեսզի պարելիս զարդերի զրնգոցը լրացուցիչ ուշադրություն գրավեր»,- բացատրում է Սիմոնյանը։
Բայց ամենակարեւորը, շեշտեց նա, այն է, որ գտնված արտեֆակտները կարող են հստակություն մտցնել այն հարցում, թե ինչ քաղաքակրթության ու մշակույթի էին պատկանում Ռուսա Բ թագավորի կողմից հիմնադրված Թեյշեբաինի քաղաքի բնակիչները։ Դրա համար անհրաժեշտ է իրականացնել հին կմախքների ԴՆԹ անալիզ ու համեմատել այդ տվյալները ժամանակակից հայերի ԴՆԹ-ի հետ։ Աճյունների որոշ նմուշներ արդեն ուղարկվել են Կոպենհագենի ու Բոսթոնի լաբորատորիաներ։
«Պատկերացնում եք, եթե պարզվի ու նրանք ու մենք նման կամ նույն գենետիկան ունենք։ Այդ դեպքում այն լուրերը, որ Ուրարտուն Հայաստանի հետ առնչություն չունի, հօդս կցնդեն», - եզրակացրեց Սիմոնյանը։
Սակայն Թեյշեբաինիի գերեզմանոցներից պեղված մարդաբանական նյութի ամբողջական հետազոտության համար հազարավոր դոլարներ են պետք։ Գիտնականները այս հարցում ապավինում են պետության կամ հովանավորների աջակցությանը, քանի որ հետազոտությունը հսկայական նշանակություն ունի ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի պատմության համար։

Участок возле кладбища Шенгавита, на окраине Еревана, вряд ли может привлечь внимание случайного прохожего. Место это недалеко от руин урартского города-крепости Тейшебаини, расположенных на холме Кармир Блур, с 90-ых годов использовалось как городская свалка.
В 2010-11 гг. Союз архитекторов, обсуждавший строительство скоростной трассы, проходящей по этой местности, пришел к выводу, что данная территория никакого интереса для археологов уже не представляет. Однако директор научно-исследовательского центра культурно-исторического наследия при минкультуры Армении Акоп Симонян с этим мнением не согласился, настояв на исследовании участка и проведении раскопок, казавшихся на тот момент пустой тратой времени.
В 2013 году, после очистки земли в 40 кв.м. от годами накопившегося мусора, археологи приступили к работам. Результаты не заставили себя долго ждать: вскоре показался некрополь Тейшебаини.
«Это было серьезное открытие, поскольку экспедиция Бориса Пиотровского в свое время нашла около десятка гробниц, но вопрос местоположения некрополя города-крепости оставался открытым», - отметил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Акоп Симонян.
Летом 2015 года начались масштабные раскопки. Перед археологами стояла тяжелая задача: закончить раскопки предстояло до начала строительных работ, запланированных в декабре.
«Для проведения раскопок была разработана специальная методика. За короткий период мы сумели раскопать порядка 300 гробниц. Сегодня можно спокойно сказать: на территории не осталось ни одного захоронения. Мы все успели раскопать», - сказал Симонян.
Одной из самых важных находок является гробница высокопоставленного лица, предположительно, наместника царя. Поводом для такого мнения стал найденный в гробнице жезл с набалдашником в виде быка и серповидным наконечником. Такие жезлы были у хеттских, ассирийский царей и египетских фараонов. По словам археолога, возможно, в Урарту (Ванское царство) было административно-территориальное деление, и в каждой административной единице был свой наместник. Резиденция одного из них была в Тейшебаини.
Гробницы имеют вид комнат. Всего в результате раскопок извлечено более 1000 скелетов. Это самая большая антропологическая коллекция Армении, заметил Симонян, благодаря которой возможно будет найти ответы на многие вопросы, стоящие перед учеными.
Черепа имеют разные формы – круглые и удлиненные. По словам археолога, это говорит о том, что в Ванском царстве проживали представители разных народов. Однако доминировали люди с круглой формой головы, что значит, что Тейшебаини населяли не переселенцы, а аборигены.
«Примечательно, что колени обнаруженных скелетов согнуты. Женщин при этом хоронили, лежа на левом боку, а мужчин – на правом. Кроме того, в Тейшейбани было много рабов. Их часто предавали земле вместе с хозяевами, чтобы они служили им в загробном мире. Слуги в то время считались ходячим инструментом, говорящей скотиной, так что жители не видели проблемы в том, чтобы принести их в жертву», - отметил Симонян.
Археологи немало были удивлены, обнаружив и детские могилы, поскольку известно, что в древних обществах ребенок до 6 лет не считался полноценным членом общины. Раскопки проводились на таком высоком уровне, добавил он, что удалось раскопать даже эмбрион. Женщина, вероятно, умерла перед или во время родов, и эмбрион остался у нее в животе.
В гробницах были найдены кости жертвенных животных, оружие, украшения, всевозможная бытовая утварь. Общее число извлеченных артефактов достигает нескольких тысяч. Коллекция эта поможет составить представление о том, как одевались древние жители Тейшебаини, какие у них были похоронные обряды, чем они питались и даже чем болели.
«Самые распространенные украшения были колье и браслет. Причем количество их зависело от социального статуса женщины. Иногда женщины надевали по 5-6 браслетов, чтобы во время танцев звон украшений привлекал дополнительное внимание», - заметил Симонян.
Но, самое важное, подчеркнул он, это то, что найденные артефакты могут внести ясность в вопрос о том, к какой цивилизации и культуре относились граждане города Тейшебаини, который был основан царем Русой Вторым. Для этого необходимо провести ДНК-анализ древних скелетов и сравнить эти данные с ДНК современных армян. Некоторые образцы из захоронений уже отправлены в лаборатории Копенгагена и Бостона.
«Представляете, если выяснится, что они и мы имеем схожую или одинаковую генетику? В этом случае все слухи о том, что Урарту не имеет отношения к Армении, прекратятся», - заключил Симонян.
Однако для полномасштабного исследования всего антропологического материала из захоронений Тейшебаини понадобится не одна тысяча долларов. Ученые в этом вопросе рассчитывают на поддержку государства или спонсоров, поскольку исследование это имеет колоссальное значение не только для истории Армении, но и всего мира.