Կիրանցիները հասկանում են տեղի ունեցողի լրջությունը, քանի որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն ավարտված չէ։ Դրա մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
«Եթե սահմանի այլ հատվածներում բախումներ լինեն, դա կանդրադառնա նաև Կիրանցի իրավիճակի վրա։ Ուստի, ի հեճուկս Փաշինյանի խոսքերի, գյուղացիներն ամեն ինչ հիանալի հասկանում են։ Խնդիրն այն է, որ նրանք ուշ են ուշքի եկել: 2021 թվականի ընտրությունների ժամանակ իրենց ձայնը տվել են նրա օգտին։ Նրանց թվում էր, թե ամեն ինչ կսահմանափակվի Արցախո՞վ։ Երևանում մարդիկ կարծում են, որ ամեն ինչ կավարտվի Կիրանցով, ու իրենց չե՞ն հասնի»։
Փորձագետը նշել է, որ Փաշինյանը իր իշխանությունը պահպանելու համար ոչ մի բանի առաջ կանգ չի առնի, ընդհուպ՝ ուժի կիրառման առումով։
«Որպեսզի ժողովուրդն ազատվի աբսուրդի այս թատրոնից, առաջին հերթին պետք է պատնեշ շարել Նիկոլի ու նրա համախոհների առաջ՝ մեկուսացնելով նրանց։ Հակառակ դեպքում այս բոլոր մանիպուլյացիաները կշարունակվեն»,- ընդգծել է Կիվիրյանը։Կիվիրյանի համոզմամբ՝ իշխանափոխության հասնելու համար հասարակությունը պետք է տեսնի արժանահավատ ծրագիր, ինչպես նաև այն անհատներին ու քաղաքական ուժերին, որոնք պետք է իրականացնեն այդ ծրագիրը:
«Այս դեպքում համազգային դիմադրությունը հնարավոր է։ Խնդիրն այն է, որ Հայաստանում 30 տարի քաղաքական դաշտը փոշիացրել են, թողել են միայն մոլախոտը, որն էլ  եկավ իշխանության։ Հետևաբար բոլոր նախորդ իշխանությունները ևս մեղավոր են այսօրվա համար»,- եզրափակել է փորձագետը։

Жители Киранца понимают всю серьезность происходящего, поскольку армяно-азербайджанский конфликт не завершен. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
«Если будут столкновения на других участках границы, то это отразится и на ситуации в Киранце. Поэтому вне зависимости от слов Пашиняна сельчане все прекрасно понимают. Проблема в том, что они поздно пробудились. Во время выборов 2021 года они свои голоса отдали за него. Они думали, что все Арцахом ограничится? В Ереване думают, что все Киранцем закончится и не дойдут до них?», – добавил он.
Эксперт заметил, что Пашинян для сохранения своей власти ни перед чем не остановится, в том числе в вопросе применения силы.
«Народу, чтобы избавиться от этого театра абсурда, нужно, в первую очередь, выстроить стену перед Николом и его соратниками, изолировав их. Иначе все эти манипуляции продолжатся», – подчеркнул он.
Чтобы произошла смена власти, общественность должна увидеть достоверную программу, а также лиц и политические силы, которые должны ее реализовать, считает Кивирян.
«В таком случае возможно общенародное сопротивление. Проблема в том, что в Армении за 30 лет политическое поле распылили и оставили только сорняк, который и пришел к власти.  Поэтому все прежние власти также виновны в происходящем по этой части», – заключил он.