Նիկոլ Փաշինյանը պետության մասին իր այսօրվա զրույցը նվիրել է իրավունք, իրավազորություն, ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն թեմային։
«Սրանք եռամիասնության մասեր են, որովհետեւ ժողովրդապետության պայմաններում ինքնիշխանության կարևորագույն ատրիբուտ է, որ ժողովուրդն է որոշում իր իրավունքների ու պարտականությունների շրջանակը, այսինքն, ոչ թե ուրիշներն են որոշում, թե ժողովուրդն ինչ  իրավունքների ու պարտականություններ ունի, այլ ժողովուրդն է որոշում»,-ասաց նա՝ նշելով, որ կարևոր է նաեւ, որ լինի պատկերացում, թե այդ իրավունքներն ու պարտականություններն ինչ տարածքի վրա են գործում։
«Սա կոչվում է իրավազորություն տարածքային ամբողջականության հետ համադրությամբ, որը, ըստ էության, պրակտիկ եւ կիրառելի է դարձնում իրավունքներն ու պարտականությունները: Ինքնիշխանությունը, իրավունքը, նույնիսկ պետականությունը առանց տարածքի կոնկրետացման լղոզվում են ու դառնում սակավ կիրառելի, ոչ կիրառելի ու նույնիսկ անկենսունակ։ Այսինքն իրավունքների ու պարտականությունների կիրառելիությունն ուղիղ կապ ունի տարածքի կոնկրետության եւ տարածքային ամբողջականության հետ»,-ասաց նա:
Փաշինյանը ցանկացավ ասածն ավելի պատկերավոր ցույց տալ, վերցրեց ջրով լցված սրվակը, լցրեց ջուրը բաժակի մեջ եւ ասաց. «Պատկերացնենք, սրվակի մեջ են  իրավունքներն ու պարտականությունները: Եթե դրանք տեղավորված են կոնկրետ ձեւի մեւ, դրանք կիրառելի են ու կենսունակ եւ մենք կարող ենք այն օգտագործել մեր կենսական կարիքներն ապահովելու համար»:
Այդ ասելու ընթացքում նա կում արեց ջրից՝ ցույց տալով իրավունքների ու պարտականությունների «օգտագործումը»:
Այնուհետեւ Փաշինյաննառաջարկեց պատկերացնել, թե ինչ տեղի կունենա, եթե իրավունքներն ու պարտականությունները պարփակված չլինեն ձևի մեջ, ու սրվակի ջուրը թափեց աշխատանքային սեղանին։
Սեղանից ջուրը թափվեց Փաշինյանի հագուստի վրա, իսկ նա շարունակեց՝ դրանք դառնում են ոչ կենսական, լղոզվում են, պրոբլեմներ  ու անհարմարության զգացում են ստեղծում։
«Այն, ինչ մենք անում ենք նաև Տավուշի մարզում, նաեւ սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացում, նաեւ խաղաղության օրակարգում, հենց այս նպատակն ունի: Դրա շրջանակներում էականորեն կուժեղանա քաղաքացիների իրավունքների ու պարտականությունների շրջանակը, այս քառամիասնությունը կերաշխավորի մեր պետության զարգացումն ու գոյությունը»,-ասաց նա։
Ադրբեջանի խորհրդարանում վրդովված են Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի հայանպաստ բանաձևից
Հաշվի առնելով, որ Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բանաձեւը միջազգային իրավունքը հարգելու կոչ է արել, Ադրբեջանի խորհրդարանի արձագանքը բավականին տարօրինակ է թվում...
Մի խումբ դիվանագետներ և նախկին ՄԻՊ-ը փորձում են սահմանազատման հարցում անհիմն կասկածներ հարուցել. Գոռ Ծառուկյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն»-ի տնօրեն Գոռ Ծառուկյանը անհիմն է համարում մի...
Տավուշի մարզպետն ասել է՝ համաձայնություն տվե՛ք, սկսենք նոր ճանապարհը սարքել. Կիրանցի բնակիչ
Ասել ա ճանապարհը կառուցենք, որ էդ հանձնելիքը հանձնենք: Ժովուրդը չի համաձայնել, ընդամենը 3-4 հոգի են համաձայնել, ասել են՝ մենակ թե, պատերազմ չլինի...

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan dedicated his conversation Tuesday about the state to law, jurisdiction, sovereignty, and territorial integrity.
"These are parts of the trinity because the most important attribute of sovereignty in the conditions of a democratic state is that the people decide the scope of their rights and responsibilities; that is, not others decide what rights and responsibilities the people have, but the people decide," Pashinyan said, noting that it is also important to have an idea of what area these rights and duties operate on.
"This is called jurisdiction in combination with territorial integrity, which essentially makes rights and duties practical and applicable. Sovereignty, law, even statehood without the concretization of the territory are blurred and become scarcely applicable, non-applicable, and even non-viable. That is, the applicability of rights and responsibilities is directly related to the concreteness and territorial integrity of the territory," he said.
To more graphically show what he said, Pashinyan took a vial filled with water, poured the water into a glass, and said: "Imagine that the rights and responsibilities are in a vial. If they are placed in a concrete form, they are applicable and viable, and we can use it to meet our vital needs.
As Pashinyan said this, he took a sip from the water, demonstrating the "use" of rights and responsibilities.
Then, Pashinyan proposed to imagine what would happen if the rights and responsibilities are not enclosed in the form, and poured the water from the vial on his desk.
The water from the desk spilled on Pashinyan's clothes, and he said they become non-vital, blur, and create problems and a feeling of discomfort.
"What we are doing also in the Tavush Province, also in the process of border delimitation and demarcation, also in the peace agenda [with Azerbaijan], has exactly this objective. Within its framework, the range of rights and responsibilities of citizens will be significantly strengthened, this four unity will guarantee the development and existence of our state," said the Armenian PM.
As reported earlier, on April 19, the Armenian and Azerbaijani border delimitation commissions agreed to start border delimitation from Tavush Province of Armenia. The description of the given sections of the border line will be drawn up taking into account the clarification of the coordinates made as a result of geodetic measurements on the site, and this will be worded in a corresponding protocol-description, which must be agreed upon and signed by the two parties before May 15.
The office of the Prime Minister of Armenia had announced that as a result of all this, Azerbaijan will receive 2.5 villages, and Armenia will get a reduction of security risks related to border delimitation. A few hundred meters of the motorway will be changed in the Kirants village section, whereas Voskepar village will not have a motorway problem. After the border delimitation, the armed forces of Armenia and Azerbaijan will withdraw in the area of the four villages, and they will be replaced by the border guards of the two countries.
Residents of Tavush’s border villages have been protesting on the Armenia-Georgia interstate motorway since April 19. They are against the aforesaid version of border delimitation agreed between Armenia and Azerbaijan.