Ընտրություններին ընդառաջ բազմակարծություն չկար, քննադատական ​​ձայներն անընդհատ ճնշվում էին։ Միավորման և արտահայտվելու ազատության երկարաժամկետ սահմանափակումները ամրապնդվել են օրենսդրության վերջին փոփոխություններով, որոնք չեն համապատասխանում միջազգային ժողովրդավարական չափանիշներին: Այս մասին ասված է փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացության մեջ։
Առաքելությունը նշել է, որ ԵԱՀԿ-ի նախորդ առաջարկությունները՝ երկրի Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտության վերաբերյալ չեն ընդունվել։
«Արտահերթ նախագահական ընտրություններն անցան սահմանափակող միջավայրում, և թեև դրանք արդյունավետ պատրաստված էին, սակայն քննադատական ​​ձայներն ու քաղաքական այլընտրանքները հիմնականում բացակայում էին։ Ցավոք, նախորդ առաջարկությունները՝ օրենսդրական դաշտը ժողովրդավարական ընտրությունների միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու վերաբերյալ, մնացին անտեսված», - ասաց Արթուր Գերասիմովը, հատուկ համակարգող և ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդների ղեկավարը:
Նրա խոսքով, նախընտրական քարոզարշավը հանրային նշանակալի մասնակցություն չի ունեցել եւ մրցակցային չի եղել։ Քանի որ վեց թեկնածուներ չկարողացան մարտահրավեր նետել գործող նախագահի քաղաքականությանը, ընտրողներն իրական այլընտրանք չտեսան:
Միևնույն ժամանակ, քաղաքացիական հասարակության և ընդդիմության ներկայացուցիչները նշել են, որ երկրում սահմանափակված է խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը, ասել է Գերասիմովը։
ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Դանիելա Դե Ռիդերն, իր հերթին, նշել է թեկնածուների շարքում, և ընդհանրապես, Ադրբեջանի քաղաքական կյանքում կանանց բացակայությունը. «Ընտրությունների օրը դիտորդները նկատել են զգալի թերություններ՝ քվեարկության գաղտնիության հարցում, բազմակի քվեարկության փաստեր, քվեաթերթիկների զանգվածային լցոնումներ և այլն: Սա լուրջ հարցադրումներ է առաջացնում այն ​​մասին, թե արդյոք քվեաթերթիկները հաշվվել են և ազնիվ կերպով»,- ասաց նա։
«Լրատվամիջոցների նկատմամբ խիստ սահմանափակող օրենքները, ինչպես նաև քննադատող լրագրողների վերջին ձերբակալությունները խոչընդոտել են լրատվամիջոցների ազատ գործունեությունը և հանգեցրել համատարած ինքնագրաքննության՝ սահմանափակելով անկախ լրագրության և քննադատական ​​բանավեճի շրջանակը», - ասաց Ռիդերը:
«Երկրի համար այս կարևոր ընտրություններում ոչ մի թեկնածու վստահելի մարտահրավեր չներկայացրեց գործող նախագահին, և որոշ ընդդիմադիր կուսակցություններ ընդհանրապես չմասնակցեցին՝ պատճառաբանելով համապատասխան ժողովրդավարական պայմանների բացակայությունը», - ասաց ԺՀՄԻԳ-ի առաքելության ղեկավար Էոգան Մերֆին:
Առաքելության անդամները հաստատել են ընտրատեղամասերում քվեարկության ընթացքում լուրջ խախտումների առկայությունը, ներառյալ դիտորդների գործողությունների սահմանափակումները և տեղական ՀԿ-ներին մշտադիտարկումից բացառելը: Հարցին, թե առաքելության անդամների վրա Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ճնշումներ եղե՞լ են, Արթուր Գերասիմովը հայտարարեց, որ ճնշումներ չեն եղել։
Իր հերթին, Ռիդերն ընդգծել է, որ լուրջ խախտումներ են արձանագրվել քվեարկության և ձայների հաշվարկի ժամանակ։
Մեկնաբանելով լրագրողների վերջին ձերբակալությունները՝ Ռիդերը նշել է. «Մենք արձանագրում ենք այս խնդիրը և լավ գիտենք, թե ինչ պայմաններում եք դուք աշխատում, ոչ միայն ընտրություններում և դրանից դուրս»:
Մեծ Բրիտանիան դեմ է ադրբեջանական անկախ լրատվամիջոցների սահմանափակումներին. դեսպան
Ազատ մամուլն էական նշանակություն ունի ժողովրդավարական, կայուն և բարգավաճ հասարակության համար...
Պետքարտուղարությունը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանին ակտիվիստի ձերբակալության համար
Մենք շարունակում ենք կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը հարգել բոլորի մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները, ներառյալ նրանց, ովքեր օգտվում են խոսքի ազատությունից...
Ամերիկացի կոնգրեսականները նախատեսում են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագիծ ներկայացնել
Օրինագիծը կոչ է անում Բայդենի վարչակազմին ԱՄՆ օրենսդրության շրջանակում 180 օրվա ընթացքում որոշում կայացնել անձանց այս խմբի դեմ պատժամիջոցների մասին, ներառյալ «Մագնիտսկու օրենքը»
Կովկասում Ադրբեջանի կողմից ավտորիտար ագրեսիայի ավելացման ակնհայտ հնարավորություն կա. Freedom House
Freedom House-ը նշել է, որ Բաքուն ճանապարհ է հարթել սեպտեմբերյան հարձակման համար...
Ադրբեջանում ընդդիմադիր ակտիվիստին դատապարտել են 6 տարվա ազատազրկման թմրանյութերի գործով
Բաքվի դատարանը 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ընդդիմադիր ակտիվիստին...
Ադրբեջանում տեղի են ունեցել խուզարկություններ եւ ձերբակալություններ Toplum TV օնլայն-հեռուստաալիքում. ԶԼՄ

There was no pluralism in the run-up to the elections and critical voices were consistently suppressed. Long-standing restrictions on freedom of association and expression were reinforced by recent amendments to the legislation that fall short of international democratic standards. This is stated in the preliminary conclusion of the OSCE/ODIHR Joint Observation Mission on the February 7 presidential election in Azerbaijan.
The mission found that previous OSCE recommendations on the need to amend the country's Electoral Code were not accepted.
"The early presidential election took place in a restrictive environment, and while it was effectively prepared, critical voices and a political alternative were largely absent. Unfortunately, previous recommendations to bring the legal framework in line with international standards for democratic elections went unheeded," said Artur Gerasimov, OSCE Special Co-ordinator and Head of Short-Term Observers.
According to him, the election campaign lacked meaningful public participation and was not competitive. The six candidates did not challenge the policies of the incumbent, so voters did not see a real alternative.
At the same time, civil society and opposition representatives noted that the right to freedom of peaceful assembly was restricted, Gerasimov said.
Daniela De Ridder, head of the OSCE PA delegation, in turn noted the absence of women among candidates and Azerbaijan's political life in general. "On Election Day, observers noted significant shortcomings: in the issue of secrecy of the vote, facts of multiple voting, mass ballot box stuffing, etc." she said. This raises serious questions whether the ballots were counted and fair," she said.
"Strict restrictive media laws as well as recent arrests of critical journalists have impeded the free functioning of the media and led to widespread self-censorship, limiting independent journalism and critical debate," Ridder emphasized.
"In this important election for the country, no candidate credibly challenged the incumbent, and some opposition parties did not participate at all, claiming a lack of adequate democratic conditions," said Eoghan Murphy, head of the ODIHR mission.
Mission members confirmed the existence of serious irregularities during voting at polling stations, including restrictions on observers' activities and the failure to allow local NGOs to monitor. When asked whether there was pressure on the mission members from the Azerbaijani authorities, Artur Gerasimov said that there was no pressure.
For her part, Rieder emphasized that serious violations were recorded during voting and vote counting.
Commenting on the recent arrests of journalists, Reeder said: "We record this problem and we know very well in what conditions you work and not only in the elections and outside them," when asked about the situation with freedom of speech in Azerbaijan.