Կյանքը պատկեր է. կենդանացրու այն. «ՌեԱնիամանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային 15-րդ փառատոնի շնորհիվ՝ Երևանում մեկ շաբաթ շարունակ անիմացիոն կինոարվեստի շունչն ու կենդանի պատկերներն ու գույներն էին տիրում։ «ՌեԱ» հոբելյանական 15 րդ փառատոնը նվիրված էր հայկական անիմացիայի 85 և հայ կինոյի 100-ամյակներին:
Հոկտեմբերի 22-ին «ՌեԱնիմանիա» կինոփառատոնը մեկնարկեց Սեպիդեհ Ֆարսիի «Ազդանշան» հոգեցունց ֆիլմով՝ հանդիսատեսին նախապատրաստելով տպավորիչ և անմոռանալի փառատոնի ամբողջ ընթացքին։
Հոկտեմբերի 28-ին, «Կինոյի տանը» Փառատոնի փակման արարողությունը մեկնարկեց Արցախից տեղահանված երեխաների կողմից պատրաստված անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմով, որի վրա երեխաներն աշխատել էին Փառատոնի շրջանակում անցկացված աշխատարանում։
Անիմացիոն շուկայից (MarAni-Market of animation)-ից մինչև Պատկերապատման ազգային մրցույթ. շուրջ երկու տարի դադարից հետո՝ հոբելյանական 15-րդ տարում, «ՌեԱնիմանիան» վերադարձավ ռեբրենդավորված, նոր՝ ավելի հագեցած ծրագրով, նոր նախագծերով ու նախաձեռնություններով։
«2006-2007 թվականներին, երբ փառատոնի ստեղծման աշխատանքներն էին ընթանում, դեռ չգիտեի այն ինչ անուն և լոգոտիպ է ունենալու։ Բայց ինձ համար կարևոր սկզբունք կար. ունենալ այնպիսի անուն և լոգոյի տեսք, որն առաջին հայացքից «Արմենիա» կկարդացվեր։ Այդպես ստեղծվեց «ՌեԱնիմանիան», և շատ երկար տարիներ միջազգային հյուրերը մասնակիցներն այն առաջին հայացքից «Արմենիա» էին կարդում։ Սակայն այս տարի, մեր հոբելյանական տարում,  երկու տարի դադարից հետո որոշեցինք նորովի վերադառնալ, ու փառատոնը վերաբրենդավորվեց՝  դառնալով ReA Festival: Այն մի քանի կարևոր բովանդակություն ու կոնցեպտ ունի՝ Republic of Armenia, Republic of Artsakh, և Republic of Animation»,-ելույթում նշեց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին։
«ՌեԱ» փառատոնի շրջանակում ցուցադրվել է շուրջ 300 ֆիլմ՝ ներառյալ կարճամետրաժ, լիամետրաժ և ավարտական ֆիլմերը։ Ծրագրում ներառված են եղել մրցութային 7 լիամետրաժ, հատուկ ցուցադրության՝ 3 ֆիլմ:
«Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել «Լինդան հավ է ուզում» (Chicken for Linda) ֆիլմը, ռեժիսորներ՝ Սեբաստիեն Լաուդենբախ, Կիարա Մալթա (Sébastien Laudenbach, Chiara Malta):
«Ժյուրիի հատուկ հիշատակում»  (Jury special mention) անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Սեպիդեհ Ֆարսիի «Ազդանշան»  (The Siren) ֆիլմը:
Մրցանակները հանձնեց մրցույթի ժյուրիի անդամ Անուշ Քոչարյանը։
Լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի լավագույն գեղարվեստական կոնցեպտի համար «Վալենտին Պոդպոմոգովի անվան մրցանակի» է արժանացել Բենուա Շիյոի (Benoît Chieux) Սիրոկկոն և Քամու Թագավորությունը (Sirocco and the kingdom of the Winds) ֆիլմը։ Մրցանակը հանձնեց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը։
Կարճամետրաժ ֆիլմերի ցուցադրությունների և գնահատումների արդյունքում առաջին տեղի մրցանակը ստացել է Տալ Կանտորի «Նամակ խոզին» ֆիլմը՝ պատմություն  վրեժի և փրկագնման մասին: Ժյուրին հավանել է ֆիլմում օգտագործված անիմացիայի ստեղծագործական տեխնիկան։
Ժյուրիի հատուկ հիշատակման է արժանացել Ջալալ Մաղութի «Ձեզ լավ շո՜ւն» ֆիլմը Ֆիլմը հատուկ հիշատակում է ստացել նաև անիմացիայի համար։
Երկրորդ հատուկ հիշատակումը  ռեժիսոր Փրիիթ Թենդերի «Շուն-տունը» ֆիլմին է Ժյուրին այն գնահատել է սյուռեալիստական, բայց և իմաստալից: Լավագույն հայկական կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի «Լև Ատամանովի անվան հատուկ մրցանակի» է արժանացել (Lev Atamanov prize) Գոռ Ենգոյանի «Վերադարձ դեպի ռոք» ֆիլմը Ժյուրին հավանել է անիմացիայի էներգիան և կրեատիվությունը. «Մենք ցանկանում ենք ավելին տեսնել այս պատմության մասին: Հատուկ հիշատակում նաև երաժշտության համար»։ Մրցանակները հանձնեց Կառլոս Լեոն Սանչասը։
Լավագույն ավարտական անիմացիոն ֆիլմ է ճանաչվել «Գաղթականներ» ֆիլմը,  ռեժիսորներ՝ Հյուգո Քեբի, Անտուան Դուպրիե, Օբեն Քուբյակ, Լուկաս Լերմիտ, Զոուի Դևիս (Migrants, Director: Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise)։ «Ժյուրի հատուկ հիշատակում» մրցանակի է ստացել ավարտական անիմացիոն «Վերջին բարը» ֆիլմը, ռեժիսոր՝ Առնե Հաին (The Last Bar, Director: Arne Hain)։ Մրցանակները հանձնեց մրցույթի ժյուրիի անդամ Ջուլիա Ռեվոլտան։
Փառատոնի ընացքում այս տարի նաև հայտարարվել էր «Ազգային պատկերապատման նախագծերի մրցույթ», որին հայ ստեղծագործողները պետք է նախապես տրված թեմաներով պատկերապատման (կոմիքս) նախագծեր ներկայացնեին, դրանց իրականացման համար ստանային օժանդակություն-մրցանակներ։
1-ին տեղի օժանդակություն-մրցանակը ստացել է «Սասունցի Դավիթ» պատկերապատումը (Ստեղծագործական թիմ. Տիգրան Մանգասարյան-նկարիչ, Անի Եղիազարյան-սցենարի հեղինակ, Մարիամ Մալխասյան-գրքի ձեւավորող, Գոհար Գասպարյան-նախագծի տնօրեն, Նարեկ Վան Աշուղաթոյան-պրոդյուսեր)։
2-րդ տեղի օժանդակություն-մրցանակը ստացել է Գոհար Սմոյանն իր «Գյումրու կանայք» պատկերապատման համար։ Ժյուրիին գրավել է թեմայի արդիականությունը, թեմայի սոցիալական կողմը, ինչպես նաև գրաֆիկ դիզայնի կիրառման այլընտրանքային և ստեղծարար ձևը։
3-րդ տեղում «Մոլորվածներին հսկողը» պատկերապատումն է, հեղինակ՝ Սոնա Հովհաննիսյան։ Ժյուրին ցանկացել է ոգևորել մի նախագծի, որը համարձակություն է ունեցել անդրադառնալ հայ հասարակությունում առկա խնդրի` երիտասարդների շրջանում թմրանյութի օգտագործումը։
Մրցանակները հանձնեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։
«Ժյուրիի հատուկ հիշատակման» են արժանացել Մարիամ Նիկոլյանի «Անիի պահապանը» և Գոհար Նազարյանի «Մարդկային կատակերգություն» ֆիլմերը։
Հայ անիմացիայի նվիրյալներին  օպերատոր Ալիսա Քուրդիյանին,  Անիմատոր-ռեժիսոր Ստեփան Գալստյանին Անիմատոր Վլադիմիր Մայիլյան, տիկնիկային անիմատոր Գայանե Մարտիրոսյանին մրցանակներ հանձնեց «ՌեԱ» փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին։ Նա նաև «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան» մրցանակ հանձնեց փառատոնի բարեկամ,  մշտական աջակից, ֆրանսիացի պրոդյուսեր Ժան Պոլ Կոմանին։
«ՌեԱ» փառատոնը Հայաստանում հյուրընկալել է 40 երկրից շուրջ 30 մասնագետների, առաջատար ընկերությունների ղեկավարների, անիմատորների, պրոդյուսերների, ռեժիսորների, ոլորտի այլ մասնագետների։ Նրանց ու նաև հայ մասնագետների մասնակցությամբ MarAni-ի (Անիմացիոն շուկա) շրջանակում եղել են պանելային քննարկումներ, անհատական ելույթներ, աշխատարաններ, վարպետության դասեր, որոնք տեղի են ունեցել ԹՈՒՄՈ կենտրոնում։
Նկարիչ ռեժիսոր Դեյվ Բոսերտը՝ Disney-ից  ու Disney-ի մասին, հեղինակ դասախոս Էդ Հուկսը՝ անիմացիայում դերասանական խաղի մասին, ռեժիսոր անիմատոր Խավյեր Դե լա Չիկան՝ AI-ի կիրառության մասին, Տիգրան Առաքելյանը ONoff ստուդիայից  և 3D արտիստ Աղվան Խաչատրյանը՝ POPOK ստուդիայից միջազգային անիմացիոն աշխարհում հայկական անիմացիայի զարգացման, հայկական անիմացիոն ստուդիաների մասին։ ՌեԱ-ի փակման «Գեղջուկներ»- ֆիլմի պրոդյուսեր Շոն Մ. Բոբբիթը  և նկարիչ Պյոտր Դոմինիակը ներկայացրել են իրենց ֆիլմերն ու ֆիլմարտադրության տեխնիկան։
Երկու օր շարունակ MarAni ֆորումի շրջանակում հանդիսատեսը հնարավորություն է ունեցել լսել ոլորտի լավագույններին, ստանալ նոր գիտելիքներ, ունենալ փորձի փոխանակում։
MarAni-ի մյուս կարևոր բաղադրիչը համաարտադրության հարթակն է, որտեղ հայ ստեղծագործողները միջազգային պրոդյուսերներին ներկայացնում են իրենց նախագծերը և ստանում ինչպես նյութական օժանդակություն, այնպես էլ պոտենցիալ հնարավորություն միջազգային համարտադրություն մեկնարկելու համար։  Պատվավոր 1-ին տեղը Art Step Studio-ի կողմից ներկայացված Winter in March (Ձմեռը մարտին) նախագծինն է, պրոդյուսեր՝ Արմինե Հարությունյան, ռեժիսոր՝ Նատալյա Միրզոյան։ Մրցանակը՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ։
2-րդ տեղում Siluete studio (Սիլուետ ստուդիո)-ի The man who played saxophone (Սաքսոֆոն նվագող մարդը) նախագիծն է, ռեժիսոր՝ Արամ Շահբազյան։ Մրցանակը՝ 600.000 ՀՀ դրամ։
3-րդ տեղում անհատ պրոդյուսեր Սիլվա Խնկանոսյանի «Ռանդեվու» (Rendezvous) նախագիծն է, որի համար հեղինակը ստանալու է 400.000 ՀՀ դրամ մրցանակ։
OnOff ստուդիայի պրոդյուսեր Սուսաննա Խաչատրյանի «Սևանիկ»-ը դարձել է Միջազգային համարտադրության համար պոտենցիալ նախագիծ (A potential project for international co-production)։ Գնահատումն իրականացրել են այնպիսի պրոդյուսերներ, ինչպիսիք են՝Ժան-Պոլ Կոման - պրոդյուսեր (Ֆրանսիա), Գորյուն Ապրիկյան - գրող, ռեժիսոր և ֆրանսիացի հրատարակիչ (Ֆրանսիա), Ալեն Գռանժերար Բարաթիան - Պրոդյուսեր Bright Lights Films (Ֆրանսիա), Օլիվյե Քեթրին -պրոդյուսեր (Ֆրանսիա), Կատերին Էստեվես - պրոդյուսեր, Les Films du Poisson գործադիր տնօրեն (Ֆրանսիա) Յուստե Միխայլինայտեն - պրոդյուսեր, Broom Films (Լիտվա), Թեոֆիլ Ռոբերտ - Պրոդյուսեր Sacrebleu production (Ֆրանսիա), Բարբարա Վունյոն - պրոդյուսեր, Tchack (Ֆրանսիա), Լուչիանո Լեպինայ - պրոդյուսեր, Tchack (Ֆրանսիա), Մատյո Լեժուա - պրոդյուսեր, Tchack (Ֆրանսիա), Կեստուտիս Դրազդաուսկաս - պրոդյուսեր, Artbox (Լիտվա),  Շառլի Սանսոնետի – պրոդյուսեր։
Փառատոնի շրջանակում տեղի են ունեցել հայկական անիմացիոն ֆիլմերի «Ռետրոսպետկտիվ» ցուցադրությունները, որոնք այս տարի նվիրված էին հայ անիմացիայի պտմության կարևոր դեմքերից վեցին։
Կինոփառատոնի շրջանակում տեղի են ունցել շատ այլ նշանակալի իրադարձություններ։ «ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնը` «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հետ համագործակցությամբ Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակի աստղային ճեմուղում տեղադրել է հայ անիմացիայի հիմնադիր Լև Ատամանովի և մեծանուն անիմատոր Վալենտին Պոդպոմոգովի անվանական հուշաստղերը, որոնց բացման պաշտոնական արարողություն է եղել։ Նույն օրը, կրկին Փառատոնի շրջանակում, հայաստանյան ONoff անիմացիոն ստուդիան համագործակցության հուշագրեր  կնքեց միանգամից երկու միջազգային ընկերությունների՝ լիտվական Brooms films և ֆրանսիական TCHAK ընկերություններ հետ՝ այդպիսով մուտք գործելով միջազգային համարտադրության հարթակ։
«ՌեԱ» փառատոնի փակման ֆիլմը,  Դորոտա Կոբիելա Վելչմանի և Հյու Վելչմանի  «Գեղջուկները» ֆիլմն էր, որի դիտման բացառիկ հնարավորությունն ընձեռեց հենց Փառատոնը։
«ՌեԱնիմանիա»  անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնը 2024-ին տեղի կունենա հոկտեմբերի 22-27-ը, Երևանում։
«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնի գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է, իսկ գլխավոր աջակիցը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Փառատոնին աջակցում են նաև «Հայաստան» համահայկական» հիմնադրամը, «Հ. Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամը, Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը (AMMA), Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը, Հայաստանում ֆրանսիական ինստիտուտն ու  ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (UNDP)։
Միջոցառման PR-գործընկեր SPRING PR
PR-պատասխանատու Մարիամ Սաֆարյան, +374 96232519  [email protected]
«Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ը վերակազմավորվեց «Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի»
Այս որոշման արդյունքում կկանոնակարգվեն կինոոլորտի զարգացման ուղղված գործընթացները, այդ թվում  կինոռեեստրի ստեղծման և վարման գործընթացը, պետական...
«Ռոզալի» ֆիլմը հասանելի է Ֆասթ Թիվի հարթակում
«Ռոզալի» ֆիլմի հեղինակը կինոկատակերգություններ նկարահանող հայտնի անուններ ներառող թիմ է՝ Ռուբեն Ջաղինյան, Աշոտ Աբրահամյան և Դավիթ Բաբախանյան...
Հայտնի են այս տարվա «Ոսկե ծիրան»-ի անցկացման ժամկետները
Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային դեմքեր, ովքեր իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն...
Արցախի մասին ազդեցիկ կինոպատումը՝ «Սեւ այգին». Ալեքսիս Փազումյանի ֆիլմը եվրոպական կինոփառատոններում
Ֆրանսահայ կինոբեմադրիչ Ալեքսիս Փազումյանի  «Սև այգին» վավերագրական…
Հայաստանում Netflix-ի համար ֆիլմեր ստեղծելու մասին հուշագրեր են կնքվել. նախարար
Նրա խոսքով, հայկական ֆիլմերի մասնակցությունը տարբեր միջազգային կինոփառատոներին աճել է 74 տոկոսով...
Kinodaran-ի հիմնադիրների մասին տեղեկատվությունը սխալ էր. Past.am
Պարզաբանման մեջ նշվում է, որ Kinodaran-ն ամբողջովին հայ ծրագրավորողների կողմից ստեղծված մաշտաբային նախագիծ է, որն այս պահին ...

Life is a Picture, Bring the Picture to Life. Thanks to the 15th anniversary of the “ReAnimania” International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan, the spirit and vibrant colors of animated film art reigned in Yerevan for a week. The 15th-anniversary festival was dedicated to the 85th anniversary of Armenian Animation and the 100th anniversary of Armenian Cinema.
On October 22, the ReAnimania festival opened with the thought-provoking "The Siren" by Sepideh Farsi, preparing the audience for a captivating and unforgettable festival experience.
On October 28, at the Cinema House, the closing ceremony of the festival commenced with an animated short film created by displaced children from Artsakh. They had worked on this film during a workshop conducted in the framework of the festival.
From the Market of Animation to the National Comics Competition: after a hiatus of about two years, the 15th-anniversary edition of "ReAnimania" returned with a rebranding, offering a more comprehensive program, new projects, and initiatives.
"In 2006-2007, when the festival was being conceived, I was still uncertain about its name and logo. However, there was one crucial principle in my mind—to choose a name and logo that would resonate with 'Armenia' at first glance. Thus, 'ReAnimania' was born, and for many years, international guests and participants instantly associated it with Armenia. Yet, this year, in our jubilee edition, after a two-year hiatus, we decided to come back once more, rebranding the festival as 'ReA Festival.' It encapsulates several important contents and concepts: the Republic of Armenia, the Republic of Artsakh, and the Republic of Animation," in his speech emphasized Vrej Kassouny, the founder of the festival.
The “ReA” festival featured around 300 films, including shorts, feature-length, and graduation films. The program encompassed 7 competition feature films and 3 special screening films in competition.
"Chicken for Linda", directed by Sébastien Laudenbach, Chiara Malta, won the "Best Feature Film" award.  "The Siren" by Sepideh Farsirece received the “Jury Special Mention” award presented by jury member Anush Kocharyan.
"Sirocco and the Kingdom of the Winds," directed by Benoît Chieux, was honored with the "Valentin Podpomogov Award" for the best fictional concept of an animated feature film, presented by Levon Hovhannisyan, the Deputy Mayor of Yerevan.
As a result of screenings and evaluations of short films, the first prize went to "Letter to a Pig" (Director: Tal KANTOR), a compelling story of revenge and redemption. The jury appreciated the creative animation techniques employed in the film.
Jalal Maghout's film "Have a Nice Dog!" (Director: Jalal Maghout) received a “Jury Special Mention” with an additional special mention for its animation.
The second special mention was given to "Dog-Apartment," directed by Priit Tender. The jury found it surreal yet deeply meaningful.
The film "Back to Rock," directed by Gor Yengoyan, claimed the "Lev Atamanov Prize" for the best Armenian short animated film, commended by the jury for its energy and creativity: “We want to see more of this story. A special mention for the music.” The awards were presented by Joan Gratz and Carlos Leon Sanchaz.
"Migrants" was announced as the best complete animated film, directed by Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, and Zoé Devise. The “Jury Special Prize” was awarded to "The Last Bar," directed by Arne Hain. The prizes were presented by jury member Julia Revolta.
This year, the festival introduced the "National Comics Projects Competition," wherein Armenian creators were required to present comic projects with predetermined themes to vie for support prizes for their realization.
The first support prize was awarded to “Sasuntsi Davit” comics (creative team: Tigran Mangasaryan-painter, Ani Yeghiazaryan-scriptwriter, Mariam Malkhasyan-book designer, Gohar Gasparyan-project director, Narek Van Ashughatoyan-producer).
Gohar Smoyan received the second-place support award for her "Women of Gyumri" comics, attracting the jury with the relevance, the social aspect of the topic, as well as the alternative and creative application of graphic design.
In third place was the comic "The Guardian of the Misguided," created by Sona Hovhannisyan. The jury supported a project having the courage to speak up on the pressing issue of drug use among young people in Armenian society.
The awards were presented by Daniel Danielyan, Deputy Minister of RA MօESCS.
Mariam Nikolyan's "The Guardian of Ani" and Gohar Nazaryan's "The Human Comedy" were awarded "Jury Special Mention". The awards were presented to the devotees of Armenian Animation by Vrej Kassouny, the founder of the “ReA” festival.
The founder of the "ReA" festival, Vrej Kassouny, presented awards to the devotees of Armenian Animation including operator Alisa Kurdiyan, animator-director Stepan Galstyan, animator Vladimir Mayilyan, and puppet animator Gayane Martirosyan. The festival's constant supporter, French producer Jean-Paul Commin, received the "Robert Sahakyants" award.
The "ReA" festival in Armenia hosted approximately 30 professionals from 40 countries, including leading figures, animators, producers, directors, and other industry experts. The festival featured panel discussions, individual speeches, workshops, and master classes led by both international and Armenian professionals, which took place at the TUMO center.
Notable presenters included painter and director Dave Bossert from Disney, author and lecturer Ed Hooks on acting in animation, director and animator Javier de la Chica discussing AI Animation, Tigran Arakelyan from OnOff Studio, and 3D artist Aghvan Khachatryan from POPOK Studio offering insights into the development of Armenian animation in the global animation landscape. Sean M. Bobbitt, the producer of the film "The Peasants," and painter Piotr Dominiak presented their films and filmmaking techniques.
For two days, the audience had the opportunity to learn from the best in the field, acquire new knowledge, and exchange experiences through the MarAni platform.
Another important component of MarAni was the co-production platform, where Armenian creators pitched their projects to international producers, seeking financial support and potential co-production opportunities. The first-place prize went to the "Winter in March" project presented by Art Step Studio: Producer: Armine Harutyunyan, Director: Natalya Mirzoyan, Prize: 1,000,000 AMD.
The second place was awarded to the "The Man Who Played Saxophone" project of the Siluete studio, directed by Aram Shahbazyan, with a prize of 100,000 AMD.
The project "Rendezvous," presented by individual producer Silva Khnkanosyan, claimed the third-place spot, earning the author a prize of 400,000 AMD.
"Sevanik," produced by Susanna Khachatryan of OnOff Studio, has emerged as a promising project for international co-production. The evaluation was conducted by a panel of producers, including Jean-Paul Commin (France), Gorune Aprikian, a writer, director, and French publisher (France), Alain Grandgerard-Baratian, producer of Bright Lights Films (France), Théophile Robert, producer at Sacrebleu Production (France), Olivier Catherin, a French producer, Barbara Vougnon, a Tchack producer (France), Luciano Lepinay, another Tchack producer (France), Matthieu Legeois, also a Tchack producer (France), Juste Michailinaite, a producer from Broom Films (Lithuania), Kestutis Drazdauskas, a producer at Artbox (Lithuania), Catherine Esteves, CEO of Les Films du Poisson (France), and Charlie Sansonetti, a producer.
The festival included "Retrospective Screenings" of Armenian animated films, dedicated this year to 6 influential figures in Armenian Animation.
Numerous other significant events took place within the festival's framework. In collaboration with the "Golden Apricot" Yerevan International Film Festival, the "ReAnimania" International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan placed memorial stars for Lev Atamanov, the founder of Armenian Animation, and the distinguished animator Valentin Podpomogov, in the Avenue of Stars at Charles Aznavour Square. This was commemorated with an official opening ceremony. On the same day, as part of the festival, OnOff Animation Studio signed a memorandum of cooperation with two international companies simultaneously: Lithuania's Broom Films and French TCHACK, thereby entering the international co-production platform.
The closing film for the "ReA" festival was "The Peasants" by Dorota Kobiela Welchman and Hugh Welchman, providing a unique opportunity for the audience to enjoy.
Looking ahead to 2024, the "ReAnimania" International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan is scheduled to take place from October 22 to 27 in Yerevan.
The primary sponsor of the "ReAnimania" International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan is the Yerevan Municipality, and the key supporter is the RA MօESCS.
The festival is also supported by Hayastan All Armenian Fund, H. Hovnanian Family Foundation, Armenian Missionary Association of America (AMAA), Embassy of France in Armenia, French Institute in Armenia, and United Nations Development Programme (UNDP).