ԼՂՀ Հադրութի շրջանի Արեւաշատ գյուղ մեքենայով հասնելն արդեն իսկ լուրջ փորձություն է. ճանապարհը հողե ու դարուփոս է, կարելի է ասել, ուղղակի չկա այն: Իսկ այնտեղ ապրելը ժամանակակից չափանիշներով պարզապես հերոսություն է: Եւ այդ պայմաններում ապրում են նրանք, ովքեր ապահովում են մեր անվտանգությունը` այստեղ բնակվում են զինծառայողներ` իրենց ընտանիքների հետ: Ամուսինները հերոսաբար կանգնում են դիրքերում, կանայք ոչ պակաս հերոսաբար պահպանում են օջախը անհավատալի պայմաններում: Իմ գուցե ոչ այնքան տեղին հարցին, թե դու ինչպե՞ս ես նման պայմաններում երեք երեխա ունեցել, 25-ամա Աստղիկը` զոհված ավագ սերժանտ Ղարիբ (Գարիկ) Սահակյանի կինը, պատասխանում է. «Ամուսինս կողքիս էր, միասին ամեն ինչ տանելի էր»: Ղարիբն այլեւս չկա. իսկ պայմաններ գյուղում չեն եղել ու չկան:
Պայմանագրային զինծառայող Ղարիբ Սահակյանը եւ նրա կինը` Աստղիկ Պողոսյանը, Արեւաշատ գյուղում հաստատվել էին 2009 թվականին, երբ ամուսնուն գործուղել էին ներկայիս դիրքեր: Իբրեւ խրախուսանք` տվել էին մի քիչ շինանյութ: Ուրիշ ոչինչ: Այժմ, երբ Ղարիբը զոհված է, չկա մեկը, որ տունը կառուցի: Քարերն այդպես էլ թափված մնացել են բակում: Այս ու այն կողմ կախ են ընկած ջրի պլաստիկ խողովակներ, իսկ ծորակը դեռեւս գտնվում է բակում, զուգարանը` նույնպես: Այդ պայմաններում մեծանում են երեք տղաներ` յոթնամյա Անգելը, չորսամյա Ալեքսը եւ մեկամյա Ալենը:
Աստղիկ Պողոսյանը պատմում է, որ ամուսինը ծառայության է գնացել մարտի 31-ին եւ այդ օրից տուն չի եկել: Ղարիբը հաճախ զանգել է կնոջը եւ խաղաղեցրել նրան: Վերջին անգամ կինը նրա հետ խոսել է ապրիլի 4-ի առավոտյան: Աստղիկին նախ լուր է հասել ամուսնու ընկերոջ վիրավորվելու մասին, եւ նա հասկացել է, որ ինչ-որ բան պատահել է Ղարիբին, քանի որ նրանք մի տեղում են եղել: Ապա նրա տուն էին եկել գյուղի կանայք…
Տեսախցիկից հեռու զրույցի ժամանակ Աստղիկը պատմեց, որ Արեւաշատում ապրելը շատ թանկ է: Մթերք բերվում է Հադրութից եւ վաճառվում եռակի թանկ: Մի տուփ ծամոնն արժի 300 դրամ:
Աստղիկը ծնունդով Գորիսից է, եւ մտածում է, որ եթե իրեն բնակարան հատկացնեն Գորիսում, ինքը կկարողանար սովորել ինչ-որ մասնագիտություն եւ աշխատել, որպեսզի ապահովեր իր երեխաներին: Ծնողներն էլ կօգնեին իրեն:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, Նվեր Սիմոնյանը, Ղարիբ Սահակյանը եւ Ազնավուր Բալայանը ապրիլի 4-ին հակառակորդին ետ մղելիս զոհվել են` պաշտպանելով կարեւոր հենակետ:

Доехать на машине до села Аревашат Гадрутского района Нагорно-Карабахской Республики уже огромное испытание: дорога грунтовая, ухабистая, можно сказать, ее просто нет. А жить здесь  – просто героизм. И в таких условиях живут те, кто обеспечивают нашу безопасность – здесь живут военнослужащие со своими семьями. Мужья геройски стоят на посту, а жены не менее героически хранят очаг в немыслимых условиях. На мой, наверное, не очень корректный вопрос, как же ты в таких условиях троих детей родила, жена погибшего старшего сержанта Гариба (Гарика) Саакяна, 25-летняя Астхик отвечает: «Муж был рядом, вместе нам все было нипочем». Но Гариба больше нет… И условий в селе как не было, так и нет.
Контрактный военнослужащий Гариб Саакян и его жена Астхик Погосян поселились в селе Аревашат в 2009 году, когда мужа перевели на здешние посты. В качестве подъемных дали немного стройматериала. И больше ничего. Теперь Гариба больше нет, и достраивать дом некому. Камни так и остались сваленными во дворе. В доме висят пластиковые водопроводные трубы, но кран все еще находится во дворе, и туалет тоже. В таких условиях растут трое мальчиков – семилетний Ангел, четырехлетний Алекс и годовалый Ален.
Как рассказывает Астхик Погосян, муж ушел на передовую 31 марта. Когда началась апрельская агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха, Гариб постоянно звонил жене и успокаивал ее. В последний раз жена говорила с ним по телефону утром 4 апреля. Сначала до Астхик дошла весть о ранении товарища мужа, и она поняла, что и с Гарибом что-то не так, поскольку они были вместе на позиции. Потом к ней домой пришли женщины из села…
В беседе не на камеру Астхик рассказывает, что жить в Аревашате очень дорого. Продукты сюда привозят из Гадрута и продают втридорога. Одна пачка жевательной резинки стоит 300 драмов.
Сама Астхик родом из Гориса. Если бы ей дали жилье там, она смогла бы освоить специальность, работать, чтобы обеспечить своих детей. И родители бы ей помогли.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, три товарища - Нвер Симонян, Гариб Саакян и Азнавур Балаян погибли 4 апреля при отражении атаки противника, защищая важный опорный пункт.