Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները Տավուշում, և, առհասարակ, նրանց ղեկավարման տրամաբանությունը ոչ այլ ինչ է, քան դավաճանություն: Այդ մասին ասել է «Համահայկական ճակատ» շարժման ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-մայոր` Արշակ Կարապետյանը:
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը ձգտում է ՆԱՏՕ և դրա համար էլ, իբր, փորձում է խնդիրները կարգավորել հարևանների հետ: Իսկ, եթե մենք խնդիր չենք ունենալու հարևան պետությունների հետ, ապա ինչներիս է պետք ինչ-որ ռազմական կառույցի ամդամակցելն ու դրանով պետության անկախությունը վտանգելը»,- նշել է Ա. Կարապետյանը:
Ըստ Ա. Կարապետյանի՝ «մենազավեշտալին այն է, որ մեզ այնտեղ չեն էլ սպասում». «Փաշինյանի ձգտումները բացարձակ կապ չունեն մեր ժողովրդի շահերի հետ, նա պատվեր է կատարում: Փաշինյանը վտանգավոր ղեկավար է, մեր պատմության մեջ նման ղեկավար չի եղել. նա պատմությունն է խեղում, ընտանեկան արժեքները, եկեղեցին»:

Действия властей Армении в Тавуше и, вообще, логика их руководства - не что иное, как предательство. Об этом заявил лидер движения «Всеармянский фронт», бывший министр обороны, генерал-майор Аршак Карапетян.
«Очевидно, что руководство Армении стремится в НАТО и, поэтому, якобы, пытается урегулировать проблемы со своими соседями. А если у нас не будет проблем с соседними государствами, то зачем нам вступать в какую-то военную структуру и тем самым ставить под угрозу независимость государства? »,- отметил Карапетян.
По его словам, самое смешное то, что «нас там даже и не ждут»:  «Стремления Пашиняна не имеют абсолютно ничего общего с интересами нашего народа, он выполняет приказ. Пашинян – опасный лидер, такого лидера в нашей истории еще не было: он искажает историю, семейные ценности, церковь».