Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրը ստիպված է եղել դադարեցնել առևտրային հարաբերություններն Իսրայելի հետ և դադարեցրել ապրանքաշրջանառությունը, որի ծավալը հասել է 9,5 միլիարդ դոլարի։
«Իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են Իսրայելի և Պաղեստինի միջև, անընդունելի են։ Իսրայելը սպանել է 40-45 հազար պաղեստինցի։ Որպես մահմեդականներ, մեզ համար անհնար էր պարզապես դիտել: Մեզ ստիպեցին քայլեր ձեռնարկել և գնացինք այն քայլին, որը պահանջվում էր։ Մենք ունեինք 9,5 միլիարդ դոլարի ապրանքաշրջանառություն, հիմա դադարեցրել ենք»,- Ստամբուլում լրագրողներին ասել է նա։ Ելույթը հեռարձակվել է Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության օգտահաշվով՝ X սոցիալական ցանցում։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced that his country had to stop its trade relations and stopped its trade, which had reached $9.5 billion, with Israel.
"The events that unfolded between Israel and Palestine are unacceptable. Israel killed 40-45 thousand Palestinians. As Muslims, it was impossible for us to just watch. We were forced to take action and we took the action that was required. We had a trade of 9.5 billion [US] dollars [with Israel]; now we have stopped [it]," Erdogan told reporters in Istanbul. His remarks were broadcast on X—formerly Twitter—account of the ruling Justice and Development Party (AKP) of Turkey.