Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրը ստիպված է եղել դադարեցնել առևտրային հարաբերություններն Իսրայելի հետ և դադարեցրել ապրանքաշրջանառությունը, որի ծավալը հասել է 9,5 միլիարդ դոլարի։
«Իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են Իսրայելի և Պաղեստինի միջև, անընդունելի են։ Իսրայելը սպանել է 40-45 հազար պաղեստինցի։ Որպես մահմեդականներ, մեզ համար անհնար էր պարզապես դիտել: Մեզ ստիպեցին քայլեր ձեռնարկել և գնացինք այն քայլին, որը պահանջվում էր։ Մենք ունեինք 9,5 միլիարդ դոլարի ապրանքաշրջանառություն, հիմա դադարեցրել ենք»,- Ստամբուլում լրագրողներին ասել է նա։ Ելույթը հեռարձակվել է Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության օգտահաշվով՝ X սոցիալական ցանցում։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его страна вынужденно пошла на остановку торговых отношений с Израилем и прекратила торговый оборот, объем которого достигал $9,5 млрд.
«События, развернувшиеся между Израилем и Палестиной, неприемлемы. Израиль убил 40-45 тыс. палестинцев. Нам как мусульманам невозможно было просто наблюдать. Мы были вынуждены принять меры и сделали шаг, который требовался. У нас был торговый оборот в $9,5 млрд, сейчас мы его прекратили», - сказал он журналистам в Стамбуле. Трансляция выступления велась в аккаунте правящей в Турции Партии справедливости и развития в соцсети X.